Rozmowy

(okładka miękka)
Rozmowy (okładka miękka, książki)
Autor: Cioran Emil
Liczba stron: 276
Data premiery: 23-08-2017
Wydawca: Wydawnictwo Aletheia

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
44,00 zł
Special Price 30,49 zł
- +
LUB

Opis

Opublikowany w roku śmierci francusko-rumuńskiego filozofa Emila Ciorana (1911–1995) tom wywiadów z nim stanowi bardzo szczególną publikację.

Na początku lat 70. XX wieku Cioran pisał do znajomego: „Mam sześćdziesiąt lat i nigdy nie występowałem publicznie”. Nie cenił „życia literackiego”, nie przyjmował nagród, a swoje pisarstwo uważał za „terapeutyczne”. Żył paradoksalnie: uznawał życie za bezsensowne, lecz je kochał i cieszył się nim. W późniejszym okresie jednak, w miarę rosnącej sławy, zaczął udzielać wywiadów, czasem nawet rozmowy z nim odbywały się przed zgromadzoną publicznością.

Niniejszy zbiór zawiera dwadzieścia takich wywiadów i rozmów z Cioranem z ostatniego ćwierćwiecza jego życia. Mówi on o sobie i swoim stosunku do świata, opowiada o dzieciństwie, młodości i powodach, dla których, osiadłszy na stałe we Francji, w latach 40. porzucił ostatecznie język rumuński i zaczął pisać po francusku. Wiele miejsca w rozmowach zajmują kwestie egzystencjalne: sens (bezsens) życia, a zarazem czerpanie z niego, samobójstwo, religia, Bóg.

Wywiady powstały przy różnych okazjach, rozmaici byli rozmówcy i dlatego mamy tu całą gamę tematów, a także zróżnicowaną głębię refleksji. Niektóre wątki powtarzają się, ale są oświetlane z wielu stron. Dzięki temu czytelnik otrzymuje wielostronny obraz osobowości filozofa poświadczony przez niego samego.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Cioran Emil
Nazwa Rozmowy
Liczba stron 276
Data premiery 23-08-2017
Wydawca Wydawnictwo Aletheia
Oprawa miękka
Tłumacz Kania Ireneusz
ean 9788365680181
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału francuski
Rok wydania 2017
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Rozmowy

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 29 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 1,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie od 29 do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Emil Cioran pojawił się na świecie 8 kwietnia 1911 roku w Rasinari, a zmarł 20 czerwca 1995 roku w Paryżu. Rumuńsko-francuski filozof, intelektualista, eseista, absolwent uniwersytetu w Bukareszcie. Nazywany mizantropem, nihilistą, radykalnym sceptykiem, bluźniercą i filozofem rozpaczy. Większą część swojego życia spędził w Paryżu, gdzie wyemigrował w 1937 roku. Swój debiut literacki zanotował w 1934 roku – opublikował wówczas książkę pt. „Na szczytach rozpaczy”. Do pozostałych znanych pozycji w twórczości autora należą takie tytuły jak m.in. „Historia i utopia”, „O niegodności narodzin” „Zarys rozkładu”, „Wyznania i anatemy”, „Upadek w czas”, „Zły demiurg” czy „Pokusa istnienia”. Emil Cioran inspirował się dziełami tak wybitnych postaci jak Fiodor Dostojewski, Sebastian Bach, Friedrich Nietzsche czy Emily Dickinson. Wielokrotnie uzyskiwał nominację do literackiej Nagrody Nobla. Sam jednak był sceptyczny wobec wyróżnień i nagród za swoją twórczość, zwykle ich nie przyjmując. Jak twierdził, pisanie stanowiło dla niego wartość terapeutyczną. Jego pasją było kolarstwo górskie. Emil Cioran w swoich książkach kreśli obraz rozpaczy i bezsensu ludzkiej egzystencji. Jego twórczość jest przesiąknięta pesymizmem, melancholią oraz poczuciem braku celu. Człowiek w koncepcji autora nieustannie balansuje pomiędzy życiem i samobójstwem. Czuje się samotny, nierozumiany, wyalienowany i niewiele znaczący. Nieustannie towarzyszy mu pustka, ból i cierpienie, a jedynym skutecznym pocieszeniem wydaje się możliwość popełnienia samobójstwa. W twórczości Emilia Ciorana często pojawiają się motywy religijne, takie jak Bóg, anioły, mistycy, święci czy szatan. Autor szuka odpowiedzi na pytania eschatologiczne, poddając głębokiej refleksji pochodzenie człowieka, przemijanie, śmierć i możliwość życia wiecznego. Obiekt jego ostrej krytyki stanowi religia chrześcijańska, która w jego opinii karmi człowieka złudzeniami oraz mitami. Jest także sceptyczny wobec wiedzy i polityki – podchodzi do tych obszarów z charakterystycznym dla siebie sarkazmem.