Sierota, bestia, szpieg

(okładka miękka, książki)
100/100
Autor: Killeen Matt
Liczba stron: 448
Data premiery: 19-09-2018
Wydawca: Media Rodzina

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
39,00 zł
Special Price 29,99 zł
- +
LUB

Opis

"Bękarty wojny" dla nastolatków. "Wredne dziewczyny" w nazistowskich realiach. Znakomity thriller szpiegowski dla młodzieży.

Lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara – sprytna i impulsywna gimnastyczka – zostaje sama jak palec. Ale gdy już się wydaje, że szczęście ją opuściło, los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega, a ten składa jej propozycję nie do odrzucenia. Jeśli Sara pomoże mu w pewnej niebezpiecznej misji, on wywiezie ją z Niemiec. Dziewczyna przyjmuje więc fałszywą tożsamość, wstępuje do elitarnej szkoły dla córek nazistów i rozpoczyna grę o wszystko.

Sara odgrywała w życiu wiele ról. Była posłuszną córką. Utalentowaną gimnastyczką. Prześladowaną Żydówką. Teraz jednak musi stać się tym, czego nienawidzi najbardziej. Bo jedyną szansą, by przeżyć, jest stać się bestią jak inni.

Sara to gniewna, piękna i chwytająca za serce bohaterka, która musi dokonać niemożliwego w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Wyrazisty i filmowy styl autora wciąga czytelnika w skomplikowany świat Niemiec, które w przededniu wojny podążają za Hitlerem. Ale to protagonistka opowieści, Sara – przebiegła, odważna, o cierpkim poczuciu humoru, zdeterminowana nie tylko by przetrwać, ale także by pomóc przetrwać innym – pozostanie z czytelnikiem jeszcze długo po ukończeniu lektury. Sara przypomina nam, że świat nie docenia młodych, niewinnie wyglądających dziewczyn, zwłaszcza takich, które nie mają nic do stracenia.

"Sierota, bestia, szpieg" jest zarówno powieścią naszych czasów, jak i książką uniwersalną, ponadczasową. Jest czymś więcej niż tylko zapisem konkretnego czasu w historii, ale także mocnym oskarżeniem postawionym wszelkim totalitaryzmom. Spektakularna okładka, która doskonale oddaje szpiegowski charakter książki, spodoba się wszystkim nastolatkom.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Killeen Matt
Nazwa Sierota, bestia, szpieg
Liczba stron 448
Data premiery 19-09-2018
Wydawca Media Rodzina
Oprawa miękka
Tłumacz Urban Miłosz
ean 9788380085091
Numer wydania I
Rok wydania 2015
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Forma książka
Gabaryt mały

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 3

„Nie wolno kłamać, kiedy można powiedzieć prawdę. Kłamstwa muszą być spójne, zawczasu i starannie przygotowane, bo inaczej będą krępowały jak więzi i w końcu cię uduszą.”, czyli czy drobna, zdeterminowana nastolatka mogła wpłynąć na przebieg wojny?

Sierota, bestia, szpieg to powieść młodzieżowa, ale z dodatkiem wojennym. Jest to debiut autora. Akcja utworu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Opowiada historię niemieckiej Żydówki Sary, która zostaje zwerbowana przez agenta i staje się szpiegiem.

Jednak zacznijmy od początku. Mamy lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara zostaje sama jak palec. Gdy już się wydaje, że szczęście ją opuściło, los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega, a ten składa dziewczynie propozycję nie do odrzucenia. Teraz Sara musi przywdziać maskę kogoś, kim szczerze pogardza. Jedyną szansą, by przeżyć, jest stać się bestią jak inni.

Sara to sprytna i impulsywna gimnastyczka. Jak na swój wiek jest niezwykle mądra i przebiegła. Zdaje sobie sprawę, że aby przetrwać musi stać się kimś innym. Z pozoru wydaje się delikatną i posłuszna, ale szybko poznajemy ją z innej, tej mroczniejszej strony. Oszukuje, jest zdolna do wszystkiego, przez co staje się bezwzględną bestią.

Wątek historyczny jest bardzo dobrze przedstawiony. Killeen ukazał realia hitlerowskich Niemiec. Wspomniana także Polskę i podkreśla, że to właśnie od Polski się zaczęło. Krytykuje Wielką Brytanię i Francję za wojenną postawą. Oprócz faktów historycznych mamy do czynienia tutaj także z życiem codziennym ludzi, a w szczególności dzieci. Matt Killeen zadedykował swoją książkę „wszystkim dzieciom bitym, zastraszanym i wykorzystywanym”. Wielokrotnie w tej historii podkreśla krzywdy wyrządzane dzieciom. Chce zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci.

Killeen mistrzowsko oddał horror II wojny światowej i sytuacji, która panowała w Niemczech. Książka, która z zamysłu przeznaczona jest młodzieży, spodoba się także dorosłym. Może to być dobra lekcja historii. Fabuła wciąga i intryguje. Bohaterowie przedstawieni są w interesujący sposób. Jedna z lepszych książek, które ostatnio czytałam. Trzyma w napięciu do ostatniej strony, nie pozwalając oderwać się choćby na sekundę. Dużo dialogów, ciekawe opisy – to sprawia, że książkę czyta się szybko i czytelnik się nie nudzi. I co najważniejsze? Sara i Kapitan powrócą.
Ocena
Recenzja wg alexx / (Dodano 25.06.2019)
Jest lato roku 1939. Sara ma tylko piętnaście lat, ale już wie, że życie potrafi czasem naprawdę mocno dokopać. Doświadczyła prześladowań tylko z tego względu, że jest Żydówką, głodowała, była zmuszona opuścić rodzinny kraj i uciec do Austrii, a kiedy miała nadzieję, że wraz z matką uda jej się ukryć w Szwajcarii, nadzieja ta została brutalnie odebrana, tak jak brutalnie pozbawiono życia jej matkę. Teraz Sara nie ma już nikogo na świecie.
Przewrotny los splata jej życie z agentem brytyjskiego wywiadu, kapitanem Jeremym Floydem, który dostrzega w Sarze ogromny potencjał. Dziewczyna trafia do prywatnej szkoły dla córek nazistów, gdzie ma się zaprzyjaźnić z córką pewnego naukowca i dotrzeć do informacji, które mogą zmienić bieg historii. Żeby jednak to zrobić, będzie musiała stać się jedną z nich – bestią.

Lubię takie książki, które wciągają mnie od samego początku. Nie muszę czekać na to, aż wgryzę się w fabułę ani brnąć przez dłużący się wstęp, bo świat powieści porywa mnie od razu. „Sierota, bestia, szpieg” jest jedną z takich właśnie książek. Sarę poznajemy w krytycznym momencie jej życia. Dosłownie chwilę temu była świadkiem śmierci matki – jedynej osoby, jaką miała na świecie w tak niepewnych czasach. Choć strata ta jest dotkliwa, dziewczyna nie może ugiąć się pod jej ciężarem. Jeśli chce przeżyć, musi uciekać, nie oglądając się za siebie. To bardzo mocny początek powieści. Alfred Hitchcock mówił o filmach, że powinny zaczynać się trzęsieniem ziemi, a potem napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. „Sierota, bestia, szpieg” to nie film, ale mam wrażenie, że jej autorowi przyświecała właśnie ta myśl.

Abym uznała jakąś książkę za dobrą, musi pojawić się w niej przede wszystkim dobrze skonstruowany główny bohater. Sara jest taką bohaterką. To bystra, spostrzegawcza i bardzo odważna dziewczyna. Jest zdeterminowana, by zrealizować cel swojej misji, a jej spryt jest jedną z jej mocnych stron. Jej zdolność do adaptowania się do nowej sytuacji jest niezwykła. Lata prześladowań oraz nauki jej matki, która przekazała jej wszystko, co jako aktorka sama umiała, dobrze przygotowały ją do roli, jaką powierzył jej kapitan Floyd. Kreacja jej postaci zrobiła na mnie ogromne wrażenie, autorowi należą się za to wszelkie pochwały.

Podczas lektury książki napięcie odczuwałam niemal nieustannie. Sara trafia do gniazda żmij, a jeden jej błąd może sprawić, że cała sieć misternie utkanych na potrzeby misji kłamstw zostanie zerwana, a ona sama znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czytając, nieustannie bałam się o jej los, drżałam o to, czy uda jej się zachować zimną krew w obliczu zagrożenia i czy uda jej się uniknąć zdemaskowania. Lektura tej książki była jak obserwowanie balansowania na linie, a atmosferę tego napięcia autor niejednokrotnie podkręca, czyniąc tę powieść jest bardziej emocjonującą, ale przy tym również bardziej ciekawą i wciągającą. Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam jakąś książkę z tak zapartym tchem.

Kolejną rzeczą, za którą mogę pochwalić autora, jest tło historyczne książki. Matt Killeen bardzo dobrze, moim zdaniem, oddał atmosferę schyłku lat 30 w Niemczech, szczególnie uwzględniając prześladowania, jakie dotknęły społeczność żydowską. Bardzo dobrze pokazał także propagandę nazistowską, która czyniła Żydów odpowiedzialnymi za wszelkie zło i krzywdy, jakich wedle niej doświadczali z ich rąk Niemcy. Pokazuje grozę Nocy Kryształowej i kłamstwo prowokacji gliwickiej. Za sprawą Sary autor pokazuje także, jak wyglądało życie nastolatków podczas II wojny światowej, którzy mimo młodego wieku czuli potrzebę, by stanąć do walki.

„Sierota, bestia, szpieg” to powieść młodzieżowa, ale bez wątpienia może także spodobać się dorosłemu czytelnikowi. Choć od dawna nie zaliczam się do młodzieży, Matt Killeen porwał mnie w wir swojej opowieści z wprawą równą Markusowi Zusakowi w „Złodziejce książek” czy Anthony'em Doerrowi w „Świetle, którego nie widać”. To jedna z lepszych powieści, jakie czytałam w ostatnim czasie. Jeśli lubicie powieści historyczne, które trzymają w napięciu, jest to coś dla Was. Gorąco polecam!
Ocena
Recenzja wg Marta Tadych / (Dodano 07.11.2018)
• Od samego początku akcja tej książki zupełnie mnie wciągnęła, zapomniałam o obowiązkach, jakie na mnie tego dnia czekały.
• Polubiłam Sarę, podziwiając równocześnie jej niesamowitą odwagę i siłę ducha, a także współczując jej.
• Ta książka jest wyjątkowa ze względu na bohaterkę i na czasy, w jakich przyszło jej żyć.
• Chociaż znamy rok 1939 z lekcji historii, dopiero teraz tamte wydarzenia stają nam przed oczami, a jeszcze mocniej widzimy panujące wtedy w Niemczech nastroje społeczne, które przerażają.
• Polecam, bo chociaż to thriller dla młodzieży, dorośli też będą zadowoleni z tej lektury i zapamiętają ją na długo.

Ocena
Recenzja wg onlypretender / (Dodano 13.10.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Sierota, bestia, szpieg

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
6,99 zł 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł