Solaris

(okładka miękka, książki)
100/100
Liczba stron: 340
Data premiery: 05-04-2012
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
34,90 zł
Special Price 21,99 zł
- +
LUB

Opis

W książce Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej - czyli kontaktu, z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, i nieznanym. I to właśnie dlatego "Solaris" wciąż fascynuje.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Lem Stanisław
Nazwa Solaris
Liczba stron 340
Data premiery 05-04-2012
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Oprawa miękka
ean 9788308049051
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2012
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

Inaczej niż wszyscy inni - w ten krótki sposób można streścić podejście Lema do tematów podejmowanych w szeroko pojętej literaturze science fiction.
"Solaris" to beletryzowany traktat poznawczy - fabuła jest tylko przystawką, pretekstem do dociekań o naturze obcości i szans na porozumienie z nią.
W powieści najbardziej eksponowanym tematem jest coś, co badacze Lema nazywają "problemem luster" - czyli sposób, w jaki ludzkość antropomorfizuje hipotetycznych obcych przez pryzmat swojej własnej aparycji i kultury. Jednakże nie tylko samo poznanie jest interesujące dla autora - w "Solaris" bowiem pojawia się również zagadnienie moralne - czy twory F wytwarzane przez superpotężny, obcy ocean to wciąż ludzie? Oprócz tego w tle pojawia się również problem ontologiczny - dlaczego nauka nie jest w stanie ubrać solarystycznego bytu w swe klasyfikacyjne ramy? Czy ziemskie kwalifikatory mają w ogóle jakiekolwiek znaczenie w obliczu obcości, jakiej nikt się nie spodziewał?
Lem pozostaje sceptykiem we wszystkich kwestiach, które porusza lecz jednocześnie dostarcza czytelnikowi całą gamę doznań filozoficzno-naukowych przez co stanowi niemałe wyzwanie interpretacyjne, z którym literaturoznawcy walczą od lat.

Jedno jest wszakże pewne - po lekturze Lema nigdy już nie pomyślimy o obcych jako o zielonych ludzikach.
Ocena
Recenzja wg Jarosław Bałdyga / (Dodano 13.08.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Solaris

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Stanisław Lem przyszedł na świat we Lwowie 12 września 1921 roku. Jest zaliczany do najwybitniejszych polskich pisarzy XXI wieku. Tworzył zwłaszcza dzieła literackie z gatunku science fiction. Lem w czasach wczesnej młodości zaczytywał się w lektury takich autorów jak m.in. Umiński, Grabiński, Wells czy Verne. Studiował medycynę w Instytucie Medycznym we Lwowie, które po wojnie kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów odbył praktykę lekarską, przekonawszy się wówczas, że nie ma predyspozycji do bycia lekarzem.


Swoją karierę pisarską Stanisław Lem rozpoczął od opublikowania opowiadań podejmujących tematykę wojny i okupacji, którym towarzyszyły elementy science fiction. Znalazły się one w latach 1946-1948 na łamach takich pism jak „Odra”, „Kuźnica”, „Co tydzień powieść” oraz „Żołnierz polski”. Jego opowiadania zostały także opublikowane w Tygodniku Powszechnym, a pierwszą nowelę fantastyczno-naukową „Człowiek z Marsa” wydrukowano w „Nowym Świecie przygód”. Pierwsze wydanie książkowe autorstwa Lema ujrzało światło dziennie w 1951 roku, kiedy zadebiutował powieścią „Astronauci”, podejmującą tematykę wyprawy na Wenus. Książka ta okazała się bestsellerem, dlatego nie trzeba było długo czekać na wydanie kolejnych pozycji autora. Do najważniejszych z nich są zaliczane takie książki jak: „Cyberiada”, „Bajki robotów”, „Solaris”, „Szpital przemienienia” czy „Sezam i inne opowiadania”. Ostatnia powieść w życiu Stanisława Lema nosi tytuł „Fiasko” (1987). Pisarz wydał również autobiografię „Wysoki Zamek”, a także powieści kryminalne i recenzje nieistniejących książek.


Stanisław Lem w swojej twórczości skupia się na takich zagadnieniach jak miejsce człowieka we Wszechświecie, ludzka natura, rozwój techniki i nauki czy też możliwość komunikowania się z istotami pozaziemskimi. W jego utworach znajdziemy liczne fragmenty będące próbą diagnozy współczesnego społeczeństwa. Krytykuje on zarówno ustrój totalitarny, jak i współczesny kapitalizm, którego produktem jest społeczeństwo konsumpcyjne.