SPQR. Historia starożytnego Rzymu

(okładka twarda)
SPQR. Historia starożytnego Rzymu (okładka twarda, książki)
Autor: Beard Mary
Liczba stron: 528
Data premiery: 22-11-2016
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
59,90 zł
Special Price 45,49 zł
- +
LUB

Opis

"SPQR" to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: "Senatus Populus Que Romanus" (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki. Debaty Rzymian na temat postawy obywatelskiej, terroryzmu praz praw jednostki czy tożsamości płciowej wpływają i dziś na nasze własne dyskusje na temat wolności i swobód obywatelskich.

"SPQR" to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych, rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

"Beard udało się dokonać trudnej sztuki – jest uczoną rozchwytywaną przez media, pozostając przy tym sobą i ciesząc się niekwestionowanym szacunkiem środowiska akademickiego za swe osiągnięcia naukowe […]. To, co mówi, zawsze jest pouczające i ciekawe."
"Guardian"

"Z taką popularyzatorką i pogromczynią mitów przyszłość filologii klasycznej nie budzi obaw."
"Daily Telegraph"

"Majstersztyk […]. Jest to wzorowa książka historyczna dla niespecjalistów, pasjonująca, ale nigdy powierzchowna, ukazująca zarówno rozległą panoramę, jak i kameralne szczegóły, które przywracają odległą przeszłość do życia."
"Economist"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Beard Mary
Nazwa SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Liczba stron 528
Data premiery 22-11-2016
Wydawca Dom Wydawniczy Rebis
Oprawa twarda
Tłumacz Radomski Norbert
EAN 9788380620148
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2016
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 7,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Mary Beard, urodzona 1 stycznia 1955 roku, to brytyjska filozofka, wykładowczyni na Cambridge oraz Królewskiej Akademii Sztuki. W 2018 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego w klasie Dama Komandor. Uprawna to ją to do używania tytułu Dama przed swoim imieniem i nazwiskiem. Po liceum uczyła się w Newnham College, szkole damskiej, będącej częścią uniwersytetu Cambridge. W 1982 zdobyła tamże tytuł doktora i obecnie pracuje tam jako profesor filologii klasycznej. Jest autorką takich książek jak „Pompeje. Życie rzymskiego miasta”, „Partenon”, „SPQR. Historia starożytnego Rzymu”. Jej najnowsza książka - „Kobiety i władza. Manifest” - otrzymała status bestsellera po obu stronach Atlantyku. Jest to analiza tego, jak kobiety opisywane są w historii oraz z czego to wynika. Z kanałem BBC stworzyła krótką serię o życiu Rzymian w pierwszej dużej metropolii w dziejach. Przez jednego z krytyków została oceniona na zbyt brzydką i starą do telewizji co wykorzystała do rozpoczęcia debaty o kobietach i tym jak są pokazywane w mediach. Mary Beard w 1985 roku poślubiła Robina Cormaca, profesora historii. Niedługo potem urodziła dwójkę dzieci, starsza córka – Zoe – zajmuje się historia Sudanu Południowego a syn – Raphael – zajmuje się literaturą egipską.