Tajemnice przyrody 5. Zeszyt ćwiczeń. Część 1. Szkoła podstawowa

(okładka miękka)
Tajemnice przyrody 5. Zeszyt ćwiczeń. Część 1. Szkoła podstawowa (okładka miękka, książki)
Liczba stron: 100
Data premiery: 11-06-2014
Wydawca: Nowa Era

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Zeszyt ćwiczeń „Tajemnice przyrody 5” jest w pełni skorelowany z podręcznikiem wydawnictwa Nowa Era, przeznaczonym do nauki przyrody w piątej klasie szkoły podstawowej. Autorami publikacji są Jolanta Golanko, Dominik Marszał i Urszula Moździerz. 

Zeszyt został opracowany w taki sposób, by uczeń samodzielnie rozwiązywał ćwiczenia, jednocześnie powtarzając i utrwalając wiedzę oraz doskonaląc swoje umiejętności. Zadania są bardzo różnorodne, przez co dziecko nie traci zainteresowania zagadnieniami, a ich wykonywanie traktuje jako zabawę. Połączenie walorów edukacyjnych z elementami gier sprzyja łatwemu zapamiętywaniu informacji, które są niezbędne na egzaminie na zakończenie 6 klasy.

Podział ćwiczeń ze względu na ich funkcje:
zadania z atlasem wyrabiające umiejętność czytania map i analizy informacji
zadania z tekstami źródłowymi doskonalące umiejętność czytania ze zrozumieniem i wychwytywania ważnych informacji
zadania podsumowujące mające na celu systematyczne powtarzanie i utrwalanie wiedzy
• zadania „Spójrz na to inaczej” rozwijające kreatywność i wyobraźnię ucznia

Dodatkową atrakcją dla ucznia jest możliwość zaprojektowania okładki z wykorzystaniem dołączonych naklejek, własnych zdjęć lub rysunków.

Seria „Tajemnice przyrody” od początku przygotowuje uczniów do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Zawiera zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, ułatwiając nauczycielom przystosowanie toku nauczania do poziomu klasy.

Dodatkowe informacje

Autor Opracowanie zbiorowe
Nazwa Tajemnice przyrody 5. Zeszyt ćwiczeń. Część 1. Szkoła podstawowa
Liczba stron 100
Data premiery 11-06-2014
Wydawca Nowa Era
Seria Tajemnice przyrody
Oprawa miękka
ean 9788326711060
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Tajemnice przyrody 5. Zeszyt ćwiczeń. Część 1. Szkoła podstawowa

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 7,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Opracowanie zbiorowe to utwór, który składa się z wielu odrębnych części, przygotowanych przez różnych twórców. W żaden sposób nie współpracują oni ze sobą ani nie porozumiewają się przy tworzeniu dzieła. Każdy z nich pracuje nad indywidualnym materiałem, realizując swój wkład. Nie zachodzi więc pomiędzy nimi stosunek współautorstwa. Inicjatorem, organizatorem, koordynatorem i instytucją finansującą powstawanie opracowania zbiorowego jest wydawca. Łączy on w całość poszczególne partie dzieła i jest odpowiedzialny za jego finalny kształt. Decyduje również o tym, jak przedstawia się skład zespołu twórców, w jaki sposób powstały utwór jest eksploatowany oraz jakie wynagrodzenie przysługuje poszczególnym autorom.


Opracowania zbiorowe to najczęściej prace o charakterze naukowym, takie jak encyklopedie, słowniki, podręczniki, leksykony, albumy, kodeksy, czy zbiory referatów i konferencji. Stanowią one często zbiorczą prezentację dokonań różnych naukowców. Czytelnik ma dzięki temu możliwość spojrzenia na określone zagadnienie z różnych punktów widzenia i zajęcia na tej podstawie własnego stanowiska. Unika tym samym ryzyka subiektywizmu, co ma często miejsce w przypadku lektury opracowań pojedynczego autora. W ramach jednego opracowania może zapoznać się z dopełniającymi się, a nieraz także przeciwstawnymi teoriami czy opiniami. Przyjmuje się, że wkład w powstanie opracowania zbiorowego nie musi mieć charakteru twórczego. Może polegać m.in. na zgromadzeniu materiałów źródłowych, opracowaniu założeń metodologicznych, przeprowadzeniu badań i analiz danych statystycznych, interpretacji wyników badań, a także na sporządzeniu treści opracowania czy prezentacji graficznej.


Zgodnie z zapisami art. 11 prawa autorskiego, wydawcy przysługują autorskie prawa majątkowe do opracowania zbiorowego. Wychodzi się bowiem z założenia, że to po jego stronie leży finansowanie dzieła oraz ponoszenie ekonomicznego ryzyka związanego z jego publikacją. Uzyskuje on prawo do utworu jako całości oraz do jego tytułu, podczas gdy autorzy zachowują prawa autorskie do opracowanych przez siebie części. Wydawnictwa zwykle wymagają od twórców ujawnienia wkładu w powstanie opracowania zbiorowego. W tym celu jest przygotowywana tzw. deklaracja wkładu, obejmująca procentowy udział oraz zakres odpowiedzialności. Dokument ten ma przeciwdziałać nierzetelności naukowej, objawiającej się w postaci zjawisk jak „ghostwriting” oraz „guest autorship”. Pierwsze z nich dotyczy takiej sytuacji, w której twórca wnoszący istotny wkład w powstanie dzieła, jest pomijany na liście autorów. „Guest authorship” (inna nazwa to „honoraty authorship”) polega natomiast na tym, że autorstwo wydzielonej części opracowania zbiorowego przypisuje sobie osoba, która w żaden sposób nie uczestniczyła w jego tworzeniu. Jest ona dopisywana do listy autorów, co ma zwykle na celu nieuczciwe wzbogacenie swojego dorobku naukowego. W przypadku zaangażowania przez twórcę w powstawanie jego części opracowania zbiorowego instytucji zewnętrznej spoczywa na nim ponadto obowiązek zaznaczenia tego faktu we wstępie.