Tarnów. Ziemia Tarnowska. Mapa turystyczna 1:100 000

(mapa, książki)
Liczba stron: 2
Data premiery: 04-05-2016
Wydawca: Wydawnictwo Kartograficzne Compass

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
9,90 zł
Special Price 5,99 zł
- +
LUB

Opis

Ziemia tarnowska – mimo dość gęstego zaludnienia, jest krainą nie do końca zbadaną, nie zupełnie odkrytą. A turystów przecież w Małopolsce nie brakuje, i tych preferujących wędrówkę szlakiem „historii sztuki”, zakochanych w zabytkach przeszłości, i tych dla których wycieczka na łono przyrody pod miasto jest ulubionym pomysłem na weekend. Rejon ten obfituje w ciekawe trasy piesze, rowerowe, a gęsta sieć dróg stanowi prawdziwą gratkę dla zwolenników zwiedzania za pomocą własnego samochodu.

A ziemia tarnowska to tereny, które wręcz obfitują we wspaniałe trasy rowerowe i trekkingowe, gdzie bez trudu można odpocząć w cieniu zrębowego drewnianego kościoła, czy na kamiennych schodach pałacu. Chyba jedynym problemem, z którym polski turysta może się tu zmierzyć, to… niewielka liczba informacji o nim. Dlatego pora to zmienić, czas otworzyć mapę!

Obszar określany mianem ziemi tarnowskiej leży pomiędzy dolnym odcinkiem Doliny Raby na zachodzie oraz Doliną Wisłoki na wschodzie. Na północy granicą jest Dolina Wisły, zaś od południa pierwsze wzniesienia Beskidu Niskiego. Jednak najprościej zdefiniować region przez odniesienie do jego stolicy – Tarnowa. Tereny rozpościerające się do 50 km wokół tego miasta to właśnie ziemia tarnowska.

Centrum regionu – Tarnów zachęca do odwiedzin licznymi zachowanymi zabytkami, a także osobliwym klimatem ośrodka miejskiego, który z powodu pobliskiej aglomeracji krakowskiej nie mógł rozwinąć się w metropolię, a miasteczkiem już dawno przestał być. Szczególny urok posiada tarnowska starówka, której średniowieczny układ zachował się do dziś. Warto zaglądnąć na rynek otoczony pięknymi renesansowymi kamienicami z podcieniami.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Opracowanie zbiorowe
Nazwa Tarnów. Ziemia Tarnowska. Mapa turystyczna 1:100 000
Liczba stron 2
Data premiery 04-05-2016
Wydawca Wydawnictwo Kartograficzne Compass
Oprawa miękka
ean 9788376056135
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2016
Forma mapa

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Tarnów. Ziemia Tarnowska. Mapa turystyczna 1:100 000

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Opracowanie zbiorowe to utwór, który składa się z wielu odrębnych części, przygotowanych przez różnych twórców. W żaden sposób nie współpracują oni ze sobą ani nie porozumiewają się przy tworzeniu dzieła. Każdy z nich pracuje nad indywidualnym materiałem, realizując swój wkład. Nie zachodzi więc pomiędzy nimi stosunek współautorstwa. Inicjatorem, organizatorem, koordynatorem i instytucją finansującą powstawanie opracowania zbiorowego jest wydawca. Łączy on w całość poszczególne partie dzieła i jest odpowiedzialny za jego finalny kształt. Decyduje również o tym, jak przedstawia się skład zespołu twórców, w jaki sposób powstały utwór jest eksploatowany oraz jakie wynagrodzenie przysługuje poszczególnym autorom.


Opracowania zbiorowe to najczęściej prace o charakterze naukowym, takie jak encyklopedie, słowniki, podręczniki, leksykony, albumy, kodeksy, czy zbiory referatów i konferencji. Stanowią one często zbiorczą prezentację dokonań różnych naukowców. Czytelnik ma dzięki temu możliwość spojrzenia na określone zagadnienie z różnych punktów widzenia i zajęcia na tej podstawie własnego stanowiska. Unika tym samym ryzyka subiektywizmu, co ma często miejsce w przypadku lektury opracowań pojedynczego autora. W ramach jednego opracowania może zapoznać się z dopełniającymi się, a nieraz także przeciwstawnymi teoriami czy opiniami. Przyjmuje się, że wkład w powstanie opracowania zbiorowego nie musi mieć charakteru twórczego. Może polegać m.in. na zgromadzeniu materiałów źródłowych, opracowaniu założeń metodologicznych, przeprowadzeniu badań i analiz danych statystycznych, interpretacji wyników badań, a także na sporządzeniu treści opracowania czy prezentacji graficznej.


Zgodnie z zapisami art. 11 prawa autorskiego, wydawcy przysługują autorskie prawa majątkowe do opracowania zbiorowego. Wychodzi się bowiem z założenia, że to po jego stronie leży finansowanie dzieła oraz ponoszenie ekonomicznego ryzyka związanego z jego publikacją. Uzyskuje on prawo do utworu jako całości oraz do jego tytułu, podczas gdy autorzy zachowują prawa autorskie do opracowanych przez siebie części. Wydawnictwa zwykle wymagają od twórców ujawnienia wkładu w powstanie opracowania zbiorowego. W tym celu jest przygotowywana tzw. deklaracja wkładu, obejmująca procentowy udział oraz zakres odpowiedzialności. Dokument ten ma przeciwdziałać nierzetelności naukowej, objawiającej się w postaci zjawisk jak „ghostwriting” oraz „guest autorship”. Pierwsze z nich dotyczy takiej sytuacji, w której twórca wnoszący istotny wkład w powstanie dzieła, jest pomijany na liście autorów. „Guest authorship” (inna nazwa to „honoraty authorship”) polega natomiast na tym, że autorstwo wydzielonej części opracowania zbiorowego przypisuje sobie osoba, która w żaden sposób nie uczestniczyła w jego tworzeniu. Jest ona dopisywana do listy autorów, co ma zwykle na celu nieuczciwe wzbogacenie swojego dorobku naukowego. W przypadku zaangażowania przez twórcę w powstawanie jego części opracowania zbiorowego instytucji zewnętrznej spoczywa na nim ponadto obowiązek zaznaczenia tego faktu we wstępie.