Tworzenie polskiego systemu pomocy rozwojowej

(okładka miękka, książki)
Liczba stron: 184
Data premiery: 20-07-2012
Wydawca: CeDeWu Sp. z o.o.

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Jednym z największych problemów a zarazem wyzwań dzisiejszego świata zalicza się niewątpliwie kwestię przezwyciężenia ubóstwa, które dotyka tak wielu mieszkańców naszej planety. W wielu dokumentach rządowych państw dawców pomocy czytamy o odpowiedzialności za rozwój najuboższych regionów świata. Jednakże pojawia się następujące pytanie, które mają istotne znaczenie: jak tę pomoc nieść, aby była skuteczna? Dlatego obecnie tak wielką wagę przywiązuje się do kwestii związanych ze skutecznością pomocy (aid effectiveness).
W ramach toczącej się debaty na forum Unii Europejskiej na temat zwiększenia skuteczności działań pomocowych postuluje się wybór specjalizacji pomocy (zdefiniowania dziedziny) oraz zmniejszenie liczby krajów biorców pomocy (krajów partnerskich) przez każdego donatora w celu koncentracji swoich działań pomocowych. Wykorzystanie takich mechanizmów ma przyczynić się do zwiększenia skuteczności tych działań.
Polska, przystępując do Unii Europejskiej, stanęła przed potrzebą budowy własnego systemu pomocy rozwojowej, który opiera się na działaniach bilateralnych i wielostronnych, przede wszystkim w ramach UE. Jest to bardzo istotne, gdyż z powodu wielkości składki odprowadzanej do budżetu Unii Europejskiej Polska może odgrywać znaczącą rolę w procesie kształtowania wschodniej polityki rozwojowej.
Nowe uwarunkowywania międzynarodowe Polski stanowią wyzwanie w zakresie dostosowania polskiej polityki rozwojowej do trendów ogólnoświatowych. Budowa nowego systemu pomocy rozwojowej zgodnie z zasadami ujętymi w najważniejszych dokumentach programowych, dotyczących pomocy rozwojowej świadczonej przez kraje UE, jest niezbędnym krokiem w celu podniesienia skuteczności polskich bilateralnych działań pomocowych.
Z uwagi na sytuację geopolityczną, kraje Europy Wschodniej znajdują się w obszarze szczególnego zainteresowania Polski. Dzięki inicjatywie Partnerstwa Wschodniego, czyli pogłębionej formie współpracy Unii Europejskiej z krajami Europy Wschodniej, Polska ma szansę odgrywać kluczową rolę w tym obszarze w wymiarze politycznym, a następnie w wymiarze ekonomicznym.
Przedmiotem niniejszej książki jest analiza uwarunkowań determinujących działania polskiego rządu w zakresie pomocy rozwojowej, na podstawie których zbudowany jest model systemu polskiej pomocy rozwojowej na przykładzie Ukrainy.

Dodatkowe informacje

Autor Sobotka Bartosz
Nazwa Tworzenie polskiego systemu pomocy rozwojowej
Liczba stron 184
Data premiery 20-07-2012
Wydawca CeDeWu Sp. z o.o.
Oprawa miękka
ean 9788375564709
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Tworzenie polskiego systemu pomocy rozwojowej

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
6,99 zł 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł