Uwarunkowania, mechanizmy i efekty udzielania pożyczek przez przedsiębiorstwa niefinansowe

(okładka miękka, książki)
Liczba stron: 410
Data premiery: 21-09-2018
Wydawca: CeDeWu Sp. z o.o.

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Książka przybliża wyniki naturalnego eksperymentu jakiemu została poddana gospodarka Polski poprzez umożliwienie podmiotom innym niż spółki kapitałowe prowadzenia uproszczonej ewidencji podatkowej. W konsekwencji zwolnienia spółek osobowych z prowadzenia ksiąg rachunkowych, 89% przedsiębiorstw w Polsce w ogóle nie sporządza sprawozdań finansowych. A wskaźnik zadłużenia polskich przedsiębiorstw do PKB jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. 

Obiektem badań są prywatne przedsiębiorstwa niefinansowe, nienotowane na giełdzie papierów wartościowych (niepubliczne). Badanie na próbie spółek publicznych Autorka wykorzystuje jedynie jako element komplementarności analizy wpływu ujawnień informacji na decyzje przedsiębiorstw w kwestii wyboru źródeł finansowania między kredytem bankowym a emisją dłużnych papierów wartościowych. Analiza zależności między jakością informacji sprawozdawczej a źródłami finansowania została przeprowadzona z dwóch perspektyw, tj. popytowej i podażowej, mianowicie: 

  • strona popytowa koncentruje się na zależności między jakością informacji sprawozdawczej a strukturą kapitałową przedsiębiorstw, 
  • strona podażowa dotyczy badania determinant, mechanizmu i skutków redystrybucji oszczędności przedsiębiorstw niefinansowych za pośrednictwem udzielanych pożyczek w świetle jakości informacji sprawozdawczej prywatnych przedsiębiorstw.

Książka inspiruje Czytelnika do refleksji nad rolą informacji finansowej w dostępie do źródeł finansowania i konsekwencji wchodzenia przedsiębiorstw niefinansowych w rolę instytucji finansowych i banków poprzez udzielanie pożyczek pomimo brak regulacji ostrożnościowych w zakresie alokacji ryzyka kredytowego i przeciwdziałania utracie płynności. Powinna stanowić obowiązkową lekturę nie tylko studentów studiów ekonomicznych, ale również decydentów podejmujących decyzje w zakresie regulacji prawnych sprawozdawczości przedsiębiorstw w Polsce.       

Autorka uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wykładowcą rachunkowości finansowej i podatkowej, a jej zainteresowania badawcze dotyczą finansów przedsiębiorstw. Realizowała badania dla NBP dotyczące wpływu polityki monetarnej na źródła finansowania przedsiębiorstw w Polsce oraz determinant oszczędnościami przedsiębiorstw i ich wpływu na sytuację makroekonomiczną Polski.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Białek-Jaworska Anna
Nazwa Uwarunkowania, mechanizmy i efekty udzielania pożyczek przez przedsiębiorstwa niefinansowe
Liczba stron 410
Data premiery 21-09-2018
Wydawca CeDeWu Sp. z o.o.
Oprawa miękka
ean 9788375569643
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Uwarunkowania, mechanizmy i efekty udzielania pożyczek przez przedsiębiorstwa niefinansowe

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 5,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.