Uwięzieni

(okładka miękka, książki)
60/100
Liczba stron: 304
Data premiery: 13-03-2019
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
34,99 zł
Special Price 24,99 zł
- +
LUB

Opis

Intrygująca historia kobiety skazanej za brutalne przestępstwo i więziennego psychologa, który rozpoznaje w niej swoją miłość z liceum. Ich pełne emocji spotkanie wyzwoli łańcuch wydarzeń, których konsekwencje okażą się niebezpieczne dla nich obojga.

Wydaje się, że Franka Lundquista, psychologa w więzieniu stanowym, nic już nie zaskoczy. W najśmielszych snach nie mógł jednak przypuszczać, że pewnego dnia w jego gabinecie pojawi się szkolna miłość, Miranda Greene.

Lundquist jeszcze nie pozbierał się po skandalu, który kosztował go utratę prywatnej praktyki na Manhattanie i przez który musiał przyjąć posadę psychologa więziennego w Milford Basin. Wie, że ze względów etycznych powinien przydzielić komu innemu przypadek Mirandy, ale nadal pozostaje pod jej urokiem. Jest ciekawy: jak to się stało, że przepiękna sprinterka z liceum, córka kongresmena, skończyła w więzieniu, skazana za szokujące przestępstwo.

Miranda jest zrozpaczona i zdesperowana. W więziennych murach prześladują ją wspomnienia tragedii z dzieciństwa i nadal usiłuje uwolnić się od miłości, która doprowadziła do jej upadku. Frank szybko staje się potencjalnym źródłem nadziei na jej rozgrzeszenie, a może nawet ucieczkę. Miranda nie pamięta jednak, że już go kiedyś poznała i ile dla niego znaczyła.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Immergut Debra Jo
Nazwa Uwięzieni
Liczba stron 304
Data premiery 13-03-2019
Wydawca Wydawnictwo Czarna Owca
Oprawa miękka
Tłumacz Gładysek Joanna
ean 9788380158078
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Rok wydania 2019
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 2

"Uwięzieni" to historia, której wiele brakuje pod względem budowania uczucia niepewności i kreowania psychologicznych zagadek mających na celu oszukanie czytelnika, jednocześnie historia przejmuje i skłania do refleksji.
Od dobrego thrillera psychologicznego oczekuję niesamowitych emocji, napięcia i atmosfery, która sprawiałaby, że włosy stają dęba. Niestety w przypadku "Uwięzieni" żadna z tych przesłanek nie została spełniona. Chciałabym móc wychwalić tę powieść bo potencjał miała ogromny, specyficzny układ, który wyniknął pomiędzy jedną z więźniarek, a oddziałowym psychologiem to przepis na genialny thriller psychologiczny, który ściąłby z nóg nawet największego fana tego gatunku. Tutaj natomiast otrzymałam zwykłą, mało emocjonującą historię, która pozostawia tylko i wyłącznie niedosyt. Główną bohaterką jest Miranda, która odsiaduje wyrok ponad pięćdziesięciu lat więzienia. Wie, że może nie doczekać dni wolności i za cel obiera sobie dokonanie samobójstwa. Do tego chce wykorzystać leki otrzymane od więziennego psychologa. Sprawa komplikuje się kiedy lekarzem okazuje się być jej znajomy z lat szkolnych, którego skazana z początku nie poznaje, jednak w mężczyźnie, zauroczonym nią w młodości odżywają wygasłe już uczucia i wydarzenia obierają całkiem inny tor. Oboje próbują wykorzystać siebie nawzajem i skorzystać na zaistniałej sytuacji. Nie do końca tak wyobrażałam sobie tę powieść. Przed sięgnięciem po tę książkę, miałam całkowicie inny obraz zdarzeń w mojej wyobraźni. Niestety, może zbyt wiele od niej oczekiwałam. Nużące i męczące opisy skutecznie utrudniały lekturę tej książki i znacząco wpłynęły na moją ocenę. Pozwolę sobie stwierdzić, że tutaj prawie nic się nie działo. Stabilna akcja, która przeprowadza czytelnika przez każdy rozdział nie pozwala nam na poczucie niesamowitych emocji, jedynym sporym plusem jest to, że autorka w bardzo przyjemny sposób wykreowała obie z kluczowych postaci. Nie brakowało im charakteru oraz specyficznych cech, które sprawiały, że czułam z nimi pewna więź, co daje nam pewną motywację do przemyślenia własnych wyborów i życiowych decyzji. Autorka wprowadza nas w wielowątkowy świat więziennej rzeczywistości mieszając ją wspomnieniami i retrospekcjami obu bohaterów. Wiele faktów w dobry sposób zazębiało się ze sobą dając nam pełny obraz wszystkich wydarzeń, jednak w ostateczności historia ta pozostawia wiele do życzenia.
Myślę, że część z Was odnajdzie się w tej historii, ułamek ją pokocha oraz kilku nie polubi. Prosta matematyka, która nie zostawia zbędnych pytań. Ta powieść do mnie nie przemówiła, jednak nie zrażajcie się i sami wyróbcie sobie o niej zdanie.
Ocena
Recenzja wg Katarzyna z Subiektywne Recenzje / (Dodano 03.05.2019)
Zbrodnia i kara, lekarz i pacjent, a wszystko to wymieszane w różnych proporcjach, podane w setkach kombinacji. Jeśli dodacie do tego dwa słowa : thriller psychologiczny to wyjdzie wam przepis na niezwykle silny afrodyzjak, który działa na mnie jak płachta na byka. Sięgając po takie książki, mam niezwykle duże oczekiwania i często kończy się tak, że siedzę w strumieniach wylanej na głowę zimnej wody. A jak było tym razem? Niektórzy wydawcy, żeby zbytnio nie rozpieszczać swoich recenzentów, udostępniają im zaledwie kilka pierwszych rozdziałów książki. Gdyby w moje ręce trafiło zaledwie 150 stron tej powieści, to moja ocena byłaby miażdżąca. Dopiero za półmetkiem dostałam to czego oczekiwałam od samego początku. Jednak czy nie było tego za mało? Czy udana końcówka jest w stanie uratować dość przeciętny wstępniak i obronić całą książkę? Myślę, że tak. Myślę, że trzeba dawać szansa "nowym" autorom, w końcu każdy z nas uczy się na własnych błędach.

Franka Lundquista, psychologa w więzieniu stanowym, nic już nie zaskoczy. W najśmielszych snach nie mógł jednak przypuszczać, że pewnego dnia w jego gabinecie pojawi się szkolna miłość, Miranda Greene.Lundquist jeszcze nie pozbierał się po skandalu, który kosztował go utratę prywatnej praktyki na Manhattanie i przez który musiał przyjąć posadę psychologa więziennego w Milford Basin. Wie, że ze względów etycznych powinien przydzielić komu innemu przypadek Mirandy, ale nadal pozostaje pod jej urokiem. Jest ciekawy: jak to się stało, że przepiękna sprinterka z liceum, córka kongresmena, skończyła w więzieniu, skazana za szokujące przestępstwo.

Nie pozostaje mi zrobić nic innego jak podzielić tę powieść na dwie części : przegadany, mało interesujący początek i fragment środka oraz interesującą drugą połowę, zwieńczoną intrygującym i zaskakującym zaskoczeniem. Po kilku pierwszych rozdziałach w mojej głowie panowało uczucie konsternacji. Zdarzyło wam się kiedyś zostać poczęstowanym miską pełną kolorowych cukierków, z których każdy wygląda lepiej od poprzedniego, a wiecie że możecie wybrać tylko jeden? Tak właśnie było w tym przypadku. Autorka stworzyła istną mozaikę, historii, wątków, motywów, z których żaden nie pełni roli przewodniej. Do końca nie wiedziałam czy będziemy tutaj opowiadać o życiu Mirandy, o jej zbrodni i karze, czy może nieudanym małżeństwie Franka i jego zaprzepaszczonej karierze. Na prowadzenie czasem wychodził Cloude, brat Franka, uzależniony od narkotyków sprzedawca skarpetek, a czasem rodzina Mirandy, chowająca parę rozkładających się w szafie trupów. Jedno było pewne : zbrodnia się dokonała, morderca (w tym przypadku morderczyni) siedzi w więzieniu, więc trzeba wymyślić coś innego, co przyciągnie czytelnika. Sęk w tym co? Debra Jo Immergut, bardzo długo odpowiadała sobie na to pytanie. Na szczęście dla mnie i reszty czytelników, rozwiązanie w końcu nadeszło i sprawiło, że średnich lotów powieść psychologiczno-obyczajowa zmieniła się w niepokojący, dynamiczny suspens. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie spotkałam się z powieścią, w której widać tak wyraźny podział w tempie narracji. Nie mam pojęcia, czy autorka dostała lepszą kawę, czy też trafił ją grom z jasnego nieba, jednak nastąpiła diametralna przemiana. Bohaterowie nabrali głębi, fabuła sensu a akcja dynamiczności. W końcu zaczęło być ciekawie. Momentami czułam się jak na planie filmowym "Uprowadzonej". Kiedy nasz bohater, opracował swój plan i podjął się jego realizacji, zdałam sobie sprawę, że Immergut, od samego początku miała rewelacyjny pomysł, tylko jakby bała się go wyegzekwować. Obserwowaliście kiedyś kota próbującego wyłowić ze stawiku złotą rybkę? Jak nieśmiało przystawia łapkę do tafli wodnej, jednocześnie bojąc się zmoczenia i pożądając smacznej przekąski? Autorka również próbowała się z własnym talentem, sprawdzała jego granice, na ile może sobie pozwolić. Początek był przegadany, jak by słowami starała się odwrócić uwagę czytelników od chaosu. Jednak wraz z rozwojem fabuły, Immergut odnalazła właściwe tempo, odważyła się zaatakować mocniej, wsadzić rękę do stawu i sięgnąć po złotą rybkę. Muszę przyznać, że należy jej się nagroda, a były nią moje szeroko otwarte z zaskoczenia usta. Zakończenie tej powieści jest jednym z lepszych, które przyszło mi czytać w ostatnim czasie i sporo rekompensuje. Naprawdę warto się przemęczyć czytając o dość schematycznych rodzinnych dylematach by na końcu poznać prawdziwe oblicze i motywacje naszych bohaterów. By przekonać się, że "oliwa jest zawsze sprawiedliwa".

Czytając zastanawiałam się czy wydawcy zbyt łatwo nie nadają książkom etykietki thrillerów psychologicznych. Bowiem co takiego musi mieć w sobie powieść by godnie zaprezentować ten gatunek? Na pewno musi wywoływać w nas lęk i niepokój, obnażać duszę naszych bohaterów, szokować, opierać się na aspektach psychologicznych. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszą część książki, to sporo z tych warunków nie zostało tutaj spełnionych. "Uwięzieni", w początkowych rozdziałach, nie trzymają nas w napięciu. To raczej powieść obyczajowa, zbitek wątków i historii z życia ludzi, którzy przewijają się przez karty tej książki. Historii, które często nie mają wielkiego wpływu na fabułę. Owszem autorka kładzie duży nacisk na psychikę naszych bohaterów, eksploruje ich umysły, analizuje wzorce zachowań, jednak nie ma tutaj elementów, które wywoływały by w nas zaniepokojenie. Z początku myślałam, że będzie to powieść o fanatycznej miłość, stalkingu, syndromie sztokholmskim w krzywym zwierciadle. Jednak im dalej w las, tym całość nabierała coraz bardziej surrealistycznego wymiaru. W pewnym momencie już nie widziałam, czy Frank nadal jest zafascynowany Mirandą i za pomocą terapii pragnie uwieść kobietę i zaspokoić własne żądze, czy też naprawdę pragnie jej pomóc. Kiedy już dowiedziałam się jakie są zamiary mężczyzny, z początku nie mogłam w to uwierzyć. Zabrakło mi w tym wiarygodności, zabrakło podania powodów i przyczyn. Zresztą w książce tej, w ogóle za mało jest dialogów i rozmów. Fabuła toczy się jakby w oderwaniu od naszych bohaterów, są oni pionkami przesuwanymi po szachownicy, nie mają własnego zdania.
Dopiero w drugiej części książki protagoniści nabierają wyrazistości, dorastają i otrzymują głos, który jest słyszalny. Już nie musimy się nad nimi litować. Historie są poznane, przeszłość odkryta, teraz czas pomyśleć o przyszłości, gdyż to ona jest najważniejsza. A wierzcie mi, nie rysuje się ona w różowych barwach, szczególnie kiedy okazuje się, że każdy pragnie czego innego.

Naszym głównym bohaterem jest psycholog-psychiatra, Frank, który w wyniku błędu lekarskiego, musiał zamknąć prywatną praktykę i podjąć się zajęcia poniżej jego kwalifikacji. Ciszę się w jak kompetentny sposób autorka podeszła do tematu "problemów" lekarzy/psychologów. Wiadomo, że oni również są tylko ludźmi i zdarza im się popełniać błędy. Dzięki Immergut lepiej poznałam kodeks etyczny wykonawców tego zawodu. Dowiedziałam się w jakie pułapki najczęściej wpadają, jak częste jest przekroczenie tej cienkiej granicy pomiędzy relacjami pacjent-lekarz. Słuchać o czyichś problemach, jednocześnie nie biorąc ich do siebie i nie współczując, jest nieludzkie. Każdy z nas obdarzony jest empatią, która sprawia, że czujemy się współwinni, lubimy dźwigać czyjeś problemy. Chodzić w cudzych butach. Dobry psycholog jest w stanie stanąć z boku, popatrzeć z dystansu. Jednak nawet on nigdy nie wie, czy któryś z jego pacjentów nie poruszy kiedyś tej ukrytej struny i nie sprawi, że etyka zawodowa pójdzie w zapomnienie.
"Uwięzieni" jest książką, której tytuł jest metaforyczny. Opowiada z jednej strony o kobiecie, którą fizycznie ograniczają cztery ściany, oraz o mężczyźnie, którego blokuje własna historia. Ojciec Franka jest człowiekiem, który osiągnął wielki sukces w dziedzinie psychologii. Wymyślił "test" który stosowany jest na całym świecie a jego wyniki szeroko komentowane i chwalone. Frank wie , że nigdy nie dogoni swojego ojca, nie będzie lepszy od niego. Jego świat się skurczył do małego mieszkania, nielubianej pracy i grona znajomych. Cień ojca wisi nad nim, więzi go w klatce rzeczywistości nie pozwalając rozwinąć skrzydeł. Muszę przyznać, że mu współczułam. Czasem chciałam by jego plan się powiódł, by dokonał czegoś wielkiego, o czym będą mówić i pisać w gazetach.

"Uwięzieni" to książka, do której należy mieć cierpliwość i czas. Nie jest lekturą na jedno posiedzenie. Z początku przegadana, zbyt sentymentalna i pełna małych i większych dramatów, prowadzi czytelnika "donikąd", meandruje. Dopiero po kilkuset stronach, kiedy przekroczymy magiczny środek, autorka daje nam ponton, którym dryfujemy na szerokie wody. Część druga powaliła mnie na kolana, sprawiła że ze strony na stronę chciałam więcej. I wiecie co? Dostawałam to. Kiedy miałam wrażenie, że już nic nie można dodać, że wszystko zmierza ku finałowi, autorka z głębi rękawa wyciągała kolejnego asa.Bądźcie cierpliwi i dajcie autorce szansę, szkoda, żeby taki talent się zmarnował i odszedł niedoceniony. Wierzę, że konstruktywna krytyka buduje, że jest przekazywana twórcom, którzy uczą się na błędach, nabierają doświadczenia. Chciałabym przeczytać kolejną książkę Immergut by przekonać się, że mam rację. Polecam i wam.
Ocena
Recenzja wg Czytanka na Dobranoc / (Dodano 07.04.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Uwięzieni

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 3,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.