W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

(okładka miękka, książki)
100/100
Liczba stron: 302
Data premiery: 13-02-2019
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 29,99 zł
- +
LUB

Opis

Pielęgniarki.

Kończą trudne studia, dostają niskie pensje. Frustruje je, gdy traktowane są wyłącznie jako pomocnice lekarzy – przecież wykonują ciężką i wymagającą pracę. Często też niewdzięczną, bo pacjenci potrafią dać w kość.

A jednak kochają to, co robią. Czerpią z pracy ogromną satysfakcję i chcą opiekować się chorymi. Pielęgniarstwo to coś więcej niż zawód.

Przejdź się z nimi po szpitalnym korytarzu, a dowiesz się, jak naprawdę wygląda ich życie.

To były długie godziny rozmów z pracownikami różnych oddziałów i szpitali z wielu miast i placówek. Rozumiejąc ich przeżycia, analizując przemyślenia i wspominając własne doświadczenia, jeszcze głośniej mogę powtórzyć jedno z moich ulubionych pytań:

Jestem pielęgniarką, a jaka jest twoja supermoc?

Jestem pielęgniarką. Prowadzę bloga, w którym staram się odczarować wizerunek mojego zawodu. Fascynują mnie ludzie. Jestem zakochana w Krakowie, rudych cocker-spanielach, śpiewaniu, zimie, anestezjologii i intensywnej terapii, a przede wszystkim w pielęgniarstwie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Nawara Weronika
Nazwa W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy
Liczba stron 302
Data premiery 13-02-2019
Wydawca Wydawnictwo Otwarte
Oprawa miękka
ean 9788375155617
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2019
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

"Czym się zajmujesz?
- Jestem pielęgniarką
-Przykro mi..."
"Siostro, basen!" to tekst, który wszyscy znają i z którym większość Polaków kojarzy pracę jaką wykonują pielęgniarki. Bo czymże zajmuje się pielęgniarka prócz podcieraniem tyłków, podawaniem kaczki, robieniem zastrzyku czy pobieraniu krwi? Otóż czas zmienić to średniowieczne postrzeganie zawodu pielęgniarki.
Minimum studia licencjackie,kursy, specjalizacje, praca zmianowa po 12 godzin dziennie,ciągłe dokształcanie się. Pielęgniarki idą łeb w łeb z lekarzami. To już nie te czasy co kiedyś. To kobiety wykształcone z wielką wiedzą oraz jeszcze większym doświadczeniem i praktyką niż nie jeden lekarz po studiach.
Wymaga się od nich heroicznych rzeczy, ciągłego skupienia, uśmiechu na twarzy, cierpliwości mimo że często w swojej pracy zdarzają im się przykre sytuację - wybuchy agresji pacjentów, podtekst seksualne, mobbing i zazdrość innych pracowników.

Książkę czyta się świetnie. Ja zresztą uwielbiam formę wywiadu i "spowiedzi" różnych ludzi a tutaj możemy spojrzeć na zawód pielęgniarki oczami pielęgniarek i pielęgniarzy z różnych oddziałów (m.in. intensywnej terapii, oddziału zakaźnego, psychiatrycznego, wojskowego). To osoby, które dopiero zaczynają pracę a również takie z 30letnim doświadczeniem, które codziennie mają do czynienia z ciężkimi przypadkami i śmiercią. Momentami jest ciężko i smutno ale są też pozytywne i śmieszne chwile, które sprawiają, że cały ten system jakoś funkcjonuje.

Ich obecność jest niezbędna i nie ma takiej możliwości żeby ich zabrakło, bo to "ogniwo w całym procesie leczenia, które decyduje o być albo nie być pacjenta". To one pierwsze widzą jak coś jest nie tak z pacjentem i reagują. Niestety ten zawód chyli się ku wyginięciu. Zresztą nie ma się co dziwić.

"Noc. ONA jedna. Ich trzydziestu" i nie chodzi tu o to co pierwsze nasuwa się na myśl. To tylko pielęgniarka w polskim szpitalu na dyżurze. Takie są realia.
A książę warto przeczytać.
Ocena
Recenzja wg Book_and_caffeine / (Dodano 23.01.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Weronika Nawara to polska pielęgniarka, pracująca na Oddziale Intensywnej Terapii. Pasjonują ją zwłaszcza zagadnienia z zakresu żywienia klinicznego. Jest autorką bestsellerowej książki pt. „W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy”, którą opublikowała w 2019 roku. Prowadzi również bloga pod nazwą „W czepku urodzona”, którego celem jest odczarowywanie wizerunku pielęgniarki. Autorka mówi sama o sobie, że kocha śpiewać, spotykać się z ludźmi oraz jest zakochana w Krakowie i cocker spanielach. Jej ulubioną porą roku jest zima. Weronika Nawara w swojej debiutanckiej książce przedstawia zarówno blaski, jak i cienie zawodu pielęgniarki. Publikacja ta przybiera formę reportażu, powstałego dzięki kilkudziesięciu wywiadom przeprowadzonym z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego. Rozmowy te były prowadzone zarówno na żywo, jak i telefonicznie oraz drogą online. Uczestniczyły w nich pielęgniarki i pielęgniarze z różnym stażem pracy – w tym studentki i emerytki. Autorka w swojej książce przybliża czytelnikowi realia pracy pielęgniarek, pomagając młodym osobom w świadomym wyborze kierunku studiów. Obala obowiązujące w polskim społeczeństwie stereotypy na temat pielęgniarek. Opisuje liczne trudności związane z ich pracą, takie jak niskie zarobki, złe traktowanie przez przełożonych i bardziej doświadczony personel, presja, a także wypalenie zawodowe na skutek pracy często na kilka etatów. Weronika Nawara zwraca uwagę na to, jak odpowiedzialne i stresujące jest to zajęcie. Nieraz pielęgniarki są jednak niedoceniane i spotykają się z lekceważeniem czy niewdzięcznością ze strony pacjentów oraz lekarzy. Książka „W czepku urodzone” obfituje w liczne przemyślenia przedstawicieli zawodu, którzy przybliżają czytelnikowi prawdziwe historie i dzielą się własnymi doświadczeniami. Podczas lektury można również poznać motywy wyboru tego zawodu. Weronika Nawara ukazuje jednocześnie jego pozytywne strony, takie jak radość płynąca z pomagania pacjentom oraz wdzięczność okazywana przez niektórych z nich. Jej książka jest doskonałym materiałem inspirującym do dyskusji na temat kondycji polskiego systemu służby zdrowia.