Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Koziełł-Poklewskiego

(okładka twarda)
Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Koziełł-Poklewskiego (okładka twarda, książki)
Liczba stron: 680
Oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Korespondencja pochodzi z lat 1940-1951 i dotyczy tego okresu. Potockiego i Poklewskiego łączyła przyjaźń, wspólnota poglądów i wyznawanych wartości, oraz pasja, z jaką oddawali się obronie tych wartości. Ich żywiołem była polityka, której byli wytrawnymi komentatorami.

Ich korespondencja jest ciekawym świadectwem historycznym, ważnym dla poznania historii polskiej emigracji, ale też wykraczającym zdecydowanie poza ,,sprawę polską” – bo ukazującym całą zachodnią cywilizację, która w momencie wybuchu zimnej wojny staje naprzeciw komunistycznego zagrożenia, widma trzeciej wojny światowej i atomowej apokalipsy.

Potocki i Poklewski dzielą się  wieściami o rodzinie i przyjaciołach, z bólem komentują  swary polskiej emigracji i z niepokojem nasłuchują wiadomości ze stalinowskiej Polski. Najbardziej jednak gnębi  ich  pytanie,  czy  można uratować świat od komunizmu. Uważnie więc obserwują politykę USA i Wielkiej Brytanii, przyglądają się pierwszym próbom jednoczenia się Europy.

Potocki i Poklewski w swoich politycznych opiniach – niezależnie, czy dotyczą one Zachodu, polityków emigracyjnych czy wydarzeń w Polsce – okazują się przenikliwi, niezależni, dalekowzroczni. Dzięki  temu, że żyli na przełomie różnych epok – a obok siebie mieli ludzi pamiętających doskonale wiek XIX, których swoimi względami zaszczycali cesarze i arcyksiążęta  – czujemy w ich listach koloryt mijającego świata, co wynika też z tego, że obaj dobrze piszą. Z zainteresowaniem czyta się także te fragmenty ich listów, w których piszą oni o swoich lekturach, szczególnie dzieł historycznych. Jednym słowem, korespondencja ta daje czytelnikowi wiele satysfakcji.

Wielkim atutem tej książki są liczne zdjęcia, drzewa genealogiczne oraz bogate przypisy dotyczące autorów i osób, o których piszą, zawierające informacje na ogół nie do znalezienia w encyklopediach i internecie.

Dodatkowe informacje

Autor Potocki Józef, Koziełł-Poklewski Alik
Nazwa Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Koziełł-Poklewskiego
Liczba stron 680
Oprawa twarda
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Numer wydania I
Język wydania polski
Dystrybutor Wydawnictwo Literackie
Data premiery 09-09-2015
Język oryginału polski
Rok wydania 2015
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Koziełł-Poklewskiego

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: