Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane

(okładka miękka, książki)
100/100
Liczba stron: 272
Data premiery: 04-09-2019
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
36,90 zł
Special Price 24,99 zł
- +
LUB

Opis

Czasy się zmieniły. Fale upałów, powodzie i susze odbierają ludziom domy, miejsca pracy i życie. Na naszych oczach południowa Europa staje się czterdziestostopniową suchą sauną, dramatyczne powodzie występują dwa razy częściej niż kilkanaście lat temu, a silne trąby powietrzne pojawiają się tam, gdzie nigdy wcześniej ich nie było.

Zbyt długo zachowywaliśmy się tak, jakby o pogodzie decydowali bogowie.

Frederike Otto, ceniona niemiecka fizyczka, opierając się na innowacyjnych badaniach, analizuje ekstremalne zjawiska pogodowe. Tłumaczy, co tak naprawdę dzieje się za twoimi oknami. Dzięki tej książce będziesz mógł zmierzyć się z fake newsami i klimatycznymi sceptykami. Zyskasz wiedzę o tym, za które zmiany klimatu odpowiadamy my sami, a do których i tak by doszło. A przede wszystkim dowiesz się, jak zemści się natura, jeśli ją zlekceważymy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Friederike Otto
Nazwa Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane
Liczba stron 272
Data premiery 04-09-2019
Wydawca Wydawnictwo Otwarte
Oprawa miękka
Tłumacz Kędzierski Robert,Krochaml Anna
ean 9788381350051
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału niemiecki
Rok wydania 2019
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 2

"Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane" to lektura, która budzi duże zainteresowanie samym tytułem i tematyką a interesująca okładka od razu przyciąga wzrok. Książka napisana jest przystępnym językiem choć nie brakuje w niej również stricte naukowych terminów, które być może nie każdemu przypadną do gustu. Myślę jednak, że sama tematyka jest niezwykle ciekawa a poruszane w książce kwestie dotyczą nas wszystkich na tyle, że nawet nieco bardziej naukowy język nie sprawi nikomu trudności. Książka ma za zadanie uzmysłowić ludziom w jakim kierunku zmierza świat i jak duży wpływ na pogodę ma działalność ludzi. To lektura, która otwiera oczy na zabiegi marketingowe stosowane przez koncerny aby zatuszować wpływ gazów cieplarnianych na zmieniający się wciąż klimat. Czy coraz częściej nawiedzające nas powodzie, fale upałów i susze odbierające ludziom domy, miejsca pracy a nawet życie to tylko przypadek ? Nie dajmy się oszukiwać i bądźmy świadomi zagrożeń związanych z ludzką działalnością a także tego, że nie wszystkich klęsk dałoby się uniknąć. Jeśli nie możemy pomóc naturze przynajmniej jej nie zatruwajmy. Temat również niezwykle aktualny w obliczu ostatnich wydarzeń dotyczących pożaru lasów deszczowych w Amazonii. Jak zachowamy się w obliczu wciąż docierających do nas z każdej strony informacji o kolejnych katastrofach ? Jak wielu podobnych sutuacji potrzeba aby obudzić społeczeństwo ?
Ocena
Recenzja wg Czyczytasz / (Dodano 27.08.2019)
„Media interesują się przede wszystkim tymi badaniami, które wykazują, że zmiany klimatu odegrały ważną rolę w jakimś wydarzeniu”, czyli jak bardzo zmiany klimatyczne wpływają na pogodę.

Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane to książka Frederike Otto, która pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie kieruje Instytutem Zmian Środowiskowych. Często komentuje ekstremalne zjawiska w niemieckich i brytyjskich mediach.

Czasy się zmieniły. Fale upałów, powodzie i susze odbierają ludziom domy, miejsca pracy i życie. Na naszych oczach południowa Europa staje się czterdziestostopniową suchą sauną, dramatyczne powodzie występują dwa razy częściej niż kilkanaście lat temu, a silne trąby powietrzne pojawiają się tam, gdzie nigdy wcześniej ich nie było.

Zbyt długo zachowywaliśmy się tak, jakby o pogodzie decydowali bogowie. Frederike Otto, ceniona niemiecka fizyczka, opierając się na innowacyjnych badaniach, analizuje ekstremalne zjawiska pogodowe. Tłumaczy, co tak naprawdę dzieje się za twoimi oknami. Dzięki tej książce będziesz mógł zmierzyć się z fake newsami i klimatycznymi sceptykami. Zyskasz wiedzę o tym, za które zmiany klimatu odpowiadamy my sami, a do których i tak by doszło. A przede wszystkim dowiesz się, jak zemści się natura, jeśli ją zlekceważymy.

Wściekła pogoda to niezwykle ważna i aktualna lektura, która uświadamia jaki wpływ ma człowiek na zmiany klimatu i co można zrobić, aby spróbować je załagodzić. Człowiek odgrywa wielką rolę na Ziemi, zmienia ją, a pogoda staje się bezlitosna. Wydobywanie węgla, złóż ropy naftowej, przeludnienie, emisja CO2 sprawia, że klimat drastycznie się zmienia. Autorka przywołuje wiele ekstremalnych zjawisk, podaje dokładne liczby i przedstawia ogrom katastrof pogodowych. Przez całą książkę możemy śledzić przebieg huraganu Harvey, który w 2017 roku zaatakował USA. Jest to największy od 2005 roku huragan nad terytorium Stanów Zjednoczony. Harvey spowodował straty materialne na ponad 150 milionów dolarów. Życie straciło 107 osób, a setki tysięcy gospodarstw zostało zniszczonych.

Otto wytyka niekompetencję i brak reakcji rządów Stanów Zjednoczonych. Krytyka nie ominęła także Europy. Autorka przywołuje konferencje klimatyczne, w których brała udział (wspomina o konferencji w Warszawie i ukazuje hipokryzję – z założenia spektakularna konferencja odbywała się w kraju, który wydobywa węgiel).

Myślę, że ludzie nadal nie są świadomi zmieniającego klimatu, a przynajmniej nie na tyle, aby przejąć się i zacząć coś z tym robić. Przykład z ostatnich tygodni: pożar Amazonii. Płoną lasy, które pochłaniają dużą ilość dwutlenku węgla z atmosfery, a władze Brazylii całkowicie ignorują problem. W sumie jak reszta świata. Ignorujemy problem na skalę światową. Owszem, mówi się o tym, ale z rozmów nie wynika żadna konkretna reakcja na ten kataklizm. (Pamiętacie może pożar Katedry Notre-Dame w Paryżu? Wtedy wszyscy o tym mówili i proponowali swoją pomoc. Teraz? Cisza). Kiedy otrząśniemy się i zdamy sobie sprawę, że zmiany klimatu dotkną każdego? 29 lipca wykorzystaliśmy zasoby naturalne Ziemi (w tym węgla, drewna i wody), które mogą się odnowić w tym roku. Jest to tzw. dzień długu ekologicznego i w tym roku wypadł on najwcześniej od lat. Nadal nie widać problemu?

Susza, fale upałów, powodzie, tornada – niedługo będzie to coś normalnego. Jeśli nie chcemy, aby stało się to codziennością, musimy zacząć działać już dziś. Wściekłą pogodę polecam każdemu, kto interesuje się klimatem, ale nie tylko. Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę. Może wtedy uświadomimy sobie, co robimy naszej planecie. Od zawsze interesowałam się przyrodą i książka Otto jest solidnym kompendium wiedzy o zmianach klimatu. Jest to niezwykle ciekawa książka, która przedstawia fakty i obala mity.
Ocena
Recenzja wg alexx / (Dodano 24.08.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

**Warunki promocji: "Darmowa dostawa dla zamówień od 40 zł"

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł / 0 zł** -
Placówki Poczty Polskiej 6,99 zł / 0 zł** 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł / 0 zł** -
Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Placówki Poczty Polskiej 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł