Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

(okładka miękka, książki)
100/100
Liczba stron: 328
Data premiery: 11-09-2019
Wydawca: Bez Fikcji

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
39,90 zł
Special Price 35,49 zł
- +
LUB

Opis

Film dokumentalny na podstawie książki otrzymał w 1995 roku Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

"Wszystko za życie" to niezapomniana historia sześcioletniej gehenny Gerdy Weissmann Klein, ofiary nazistowskiego okrucieństwa – od dzieciństwa w rodzinnym domu w polskim Bielsku po wręcz cudowne ocalenie i wyzwolenie przez amerykańskich żołnierzy w czeskich Volarach. Gerda zabiera czytelnika w przerażającą, lecz przepełniającą nadzieją podróż.

Błoga, idylliczna młodość nastoletniej Gerdy legła w gruzach, gdy we wrześniu 1939 roku naziści wkroczyli do Polski. Choć najeźdźcy przez pewien czas pozwalali Weissmannom żyć w piwnicy ich domu, ostatecznie rozdzielili rodzinę i wywieźli jej członków do niemieckich obozów pracy. W ciągu kolejnych kilku lat Gerda została pozbawiona wszystkiego poza życiem. Nim wojna dobiegła końca, straciła rodziców, brata, dom, dobytek i wszystko, co było jej drogie.

Na przekór koszmarnym przejściom młoda kobieta nie straciła hartu ducha i wiary w człowieczeństwo. W mrokach niemieckich obozów wraz z przyjaciółkami zdołała zbudować wspólnotę, opartą na miłości i braterstwie. Chociaż naziści okradli je z istoty młodości i życia, udało im się przetrwać barbarzyństwo dręczycieli. Piękna opowieść Gerdy niesie bezcenny przekaz dla każdego z nas. Opowiada o strasznej pożodze i krzywdzie ubiegłego stulecia, lecz daje też nadzieję, że z nienawiścią można wygrać.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Weissmann-Klein Gerda
Nazwa Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę
Liczba stron 328
Data premiery 11-09-2019
Wydawca Bez Fikcji
Oprawa miękka
Tłumacz Opracowanie zbiorowe
ean 9788381780926
Numer wydania I
Rok wydania 2019
Język wydania polski
Język oryginału niemiecki
Forma książka
Gabaryt mały

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 4

"Wszystko za życie" to historia nastoletniej Gerdy Weissmann, której życie zamieniło się w prawdziwy koszmar w momencie wybuchu II wojny światowej. Polska Żydówka pochodząca z Bielska zamienia beztroskie życie w gronie rodzinnym na ciągłą walkę o przetrwanie i wraz z końcem wojny pozostanie jedyną żyjącą członkinią rodziny Weissmannów. To niezwykle smutna i pełna uczuć historia o woli walki i chęci przetrwania gdy nikt i nic nie jest w stanie Ci pomóc. To kolejna książka poruszająca trudną i budzącą emocje tematykę II wojny światowej i życia w obozach koncentracyjnych i jednocześnie niezwykle oryginalna i zapadająca w pamięć historia kobiety, która wygrała ze śmiercią. Lektura wzbudziła we mnie mnóstwo skrajnych emocji i skłoniła do refleksji nad trudami życia w czasach okupacji. Cała historia wydaje się o tyle bardziej poruszająca, że przedstawia autentyczne wspomnienia osoby, która przeżyła koszmar i nie utraciła wiary w drugiego człowieka. Główna bohaterka to w moich oczach niezwykle silna psychicznie i fizycznie kobieta, która nigdy nie straciła wiary i nadziei i właśnie dlatego powinna stać się dla nas bohaterką. To jedna z takich książek, o których można pisać i mówić godzinami lecz żadne słowa nie oddadzą emocji jakie budzi w czytelniku. Serdecznie polecam Wam lekturę książki "Wszystko za życie" i gwarantuję, że nikt z Was nie pożałuje.
Ocena
Recenzja wg Czyczytasz / (Dodano 01.12.2019)
"Wszystko za życie" to wstrząsająca historia Gerdy Weissmann - polskiej żydówki ocalałej z Holocaustu. Opisuje w niej gehennę, którą przeżyła w czasie hitlerowskiej okupacji.

01.09.1939 roku beztroskie życie piętnastoletniej Gerdy zostaje przerwane. Wkrada się w nie cierpienie, ból i tęsknota. Rozpoczyna się II Wojna światowa, naziści wkraczają do Polski. Rodzina Weissmanów postanawia nie uciekać z okupowanego Bielska. Początkowo mogą mieszkać w swoim domu, później zostają zmuszeni do zajęcia piwnicy. Mimo to pozostają pełni nadziei i cieszą się, że nie muszą opuszczać rodzinnego domu. Niestety szczęście nie trwa długo, wkrótce zostają rozdzieleni i wywiezieni do różnych obozów pracy.
Towarzyszymy Gerdzie w ostatnich dniach spędzonych z rodziną oraz w kolejnych obozach, gdzie nastoletnia dziewczyna doświadczyła niewyobrażalnych cierpień. Prostymi słowami opowiada o koszmarze, który przeżyła. Praca ponad siły, wszechobecna śmierć, głód i bestialstwo nazistów to była jej codzienność. Mimo to każdego dnia ta młoda kobieta walczyła o życie i starała się, w tym przerażającym świecie, zachować resztki godności. Niesamowite jakim hartem ducha i wolą przetrwania potrafiła się wykazać!

"Wszystko za życie" to książka, którą czyta się ze łzami w oczach. Nie sposób się przy niej nie wzruszyć. Przyznaję, że rzadko czytam literaturę obozową. Dla mnie jest to zbyt trudna tematyka, która wzbudza mnóstwo emocji. Mimo to cieszę się, że zdecydowałam się tę książkę sięgnąć. Jest to piękna opowieść, dająca wiarę w dobro i człowieczeństwo. Moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać. Takie książki są bardzo ważne i potrzebne. Gorąco polecam!
Ocena
Recenzja wg Patrycja / (Dodano 25.11.2019)
Przeżyła piekło, poznała na własnej skórze smak okrucieństwa a jednak nigdy się nie poddała dziś stanowiąc wzór do podziwu i naśladowania.

Literatura obozowa nigdy nie będzie prosta. Zawsze odnajdziemy w niej przede wszystkim mnóstwo negatywnych emocji związanych z okrucieństwem tamtych czasów. Jednak uważam, że warto po nią sięgać w każdym wieku, chociaż z doświadczenia wiem, że należy do niej dorosnąć. Długo omijałam książki z tej tematyki aż niedawno zdecydowałam się przeczytać wiele trudnych historii i bardzo się z tego cieszę - znalazłam źródło inspiracji i zbliżyłam się do ludzi, którzy musieli przejść przez piekło.

Idąc tym tropem zdecydowałam się na "Wszystko za życie". To historia autorki, Gerdy Weissmann-Klein, która z oddaniem i pasją pisze o czasach, które przeżyła. Jej podróż jest emocjonująca i nie łatwa, ale niesie ze sobą także wielkie pokłady nadziei. Nie spodziewałam się, że w momencie gdy człowiek człowieka pozbawia godności ten poniżany potrafi wciąż trzymać głowę wysoko i walczyć do utraty tchu o namiastkę dumy oraz nadziei. Gerda w swojej historii przekazała mi wszystko co istotne, nie bawiła się w dramaty, które przecież i tak były obecne w jej życiu a snuła prostą opowieść, która chwyciła mnie za serce i wiem, że pozostanie w mojej pamięci już na zawsze.

Autorka wiodła zwykłe, proste życie u boku rodziny z którą czuła się bardzo związana. Gdy do Polski wkroczyli naziści i pozwolili im mieszkać w piwnicy poczuła pewnego rodzaju ulgę, ponieważ nie musiała opuszczać najbliższych ani Bielska w którym żyli. Jednak to nie trwało krótko, ponieważ brutalnie rozdzielono ją z rodziną i każdego z nich wysłano do innego obozu pracy. Gerda więc straciła to co najcenniejsze a jednak nie poddała się pracując w pocie czoła za marne racje żywnościowe oraz walcząc za inne więźniarki, by pokazać im, że nie są same.

Opisy losów autorki/głównej bohaterki wydają się początkowo niemożliwe. W dzisiejszych czasach, kiedy marnujemy jedzenie i nie dbamy o innych w stopniu jaki powinien być to co działo się wtedy wydaje się w jakiś sposób trudne do zrozumienia. Walka o niewidzialną porcję jedzenia, przyjaźń która trwa mimo wszechobecnej tragedii, człowieczeństwo o które walczyło się wszelkimi silami by zachować jedyną ludzką cechę. Gerda swoją opowieścią zaskakuje, często wzrusza do łez, ale zawsze prawdziwie i wiarygodnie oddaje to przez co przeszła, tym samym jej historia pozostaje żywa we wspomnieniach każdego czytelnika.

"Wszystko za życie" to głęboka powieść, która powinna trafić w ręce każdego z nas. To część naszej historii czy tego chcemy czy nie, oddana w sposób tak ujmujący i prawdziwy, że niemal bolesny. Gerda walczyła, chociaż miała świadomość, że nigdy nie zobaczy już swojej rodziny. Walczyła o siebie i o swoje nowe przyjaciółki, by pokazać im że można żyć. Ogromnie się cieszę, że mogłam poznać jej opowieść i mam nadzieję, że i Wy zdecydujecie się na tą przygodę.
Ocena
Recenzja wg ThievingBooks / (Dodano 23.09.2019)
Obok tej książki nie możecie przejść obojętnie! Tę historię trzeba poznać! Gwarantuję, że skradnie Wasze serce!

„Wszystko za życie” – premiera już 11 września

„Wszystko za życie” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów literatury wojennej. Wyjątkowa i niezwykła powieść, pełna emocji i wzruszeń. Przejmujący i wstrząsający obraz skrajnie trudnych warunków życia, głodu, codziennych zmagań i walki o przetrwanie, opisany w taki sposób, że przez tę lekturę się dosłownie płynie. To jedna z najlepszych książek o tematyce wojennej, jaką miałam okazję przeczytać.

Książka opowiada okrutną i chwytającą za serce historię życia Gerdy Weissmann-Klein, ocalonej z Holocaustu polskiej Żydówki, która wspomina czasy, kiedy do jej rodzinnego miasta wkroczyły wojska niemieckie, a jej rodzina została zmuszona do zamieszkania w piwnicy własnego domu. Autorka przywołuje wspomnienia z okresu pobytu w gettcie, skąd została skierowana do obozu przejściowego, a później czterech innych obozów koncentracyjnych, by w 1945 roku wyruszyć w 350-kilometrowy marsz śmierci. Muszę przyznać, że fragmenty opisujące nazistowskie bestialstwo, jakiego doświadczyły więźniarki podczas marszu śmierci były dla mnie najbardziej wstrząsające i wywołały u mnie najwięcej emocji. W pewnym momencie musiałam odłożyć czytnik, bo łzy zalewaiące mi oczy uniemożliwiały czytanie. Ta książka, niesie ze sobą spory ładunek emocjonalny, przez co na długo pozostanie w mojej pamięci. Ponadto, w książce poznacie również losy głównej bohaterki po odzyskanej przez nią wolności, a także historię miłości Gerdy i jednego z żołnierzy amerykańskich, przez których w 1945 roku została ocalona z niewoli.

„Wszystko za życie” to niezwykle wartościowa pozycja, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Wzrusza, skłania do refleksji i kształtuje światopogląd, a jednocześnie stanowi wstrząsającą lekcję historii. Historia niezwykle ważna, pouczająca i stanowiąca przestrogę dla przyszłych pokoleń. Mimo że nie należy do łatwych i przyjemnych, uważam że zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Tej historii po prostu nie można nie przeczytać.
Ocena
Recenzja wg Gabriela Setla / (Dodano 11.09.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 8,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
7,99 zł 9,99 zł
Stacje Orlen 7,99 zł -
Sklepy Żabka 7,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 8,99 zł 10,99 zł
Kurier 10,99 zł 13,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 5,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Sklepy Żabka 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 9,99 zł