Wybrańcy

(okładka miękka, książki)
93/100
Autor: Roth Veronica
Liczba stron: 528
Data premiery: 13-01-2021
Wydawca: Media Rodzina

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny + czas dostawy

Normalna cena:
44,90 zł
Special Price 28,99 zł
- +
LUB

Opis

Powalająca pierwsza książka dla starszych czytelników autorstwa Veronici Roth, pisarki, która stworzyła bestsellerowy cykl dla młodzieży - „Niezgodna”.
Byli Wybrańcami. Uratowali świat i stali się bohaterami. Teraz zdaje się, jednak, że bohaterowie nie są już potrzebni… Ale czy na pewno?


Piętnaście lat wcześniej Sloane Andrews i czwórka jej przyjaciół pokonali Mrocznego i ocalili miliony ludzi, mimo, że sami byli tylko nastolatkami i ryzykowali wszystkim. Teraz dalej nie mogą dojść do siebie po tej przerażającej bitwie i nie potrafią żyć normalnie. Z całej piątki Sloane jest najtrudniej, nie tylko walczy z traumą, czy jak inni mówią ze zbyt wielkim ego, ale strzeże też tajemnicy, która może ją zniszczyć.
W kolejną rocznicę porażki Mrocznego, dzieje się coś co wstrząsa w posadach światem, który znają, jeden z Wybrańców umiera. Czy to początek końca?
Veronica Roth w niezwykle nowatorski i wciągający sposób tworzy historię, która zaczyna się tam gdzie inne się kończą. W świecie na pograniczu urban thriller, science fiction i fantasy, spotykamy główną bohaterkę, która jest silna, gotowa do poświęceń i co najważniejsze prawdziwa do szpiku kości.
 

Dodatkowe informacje

Autor Roth Veronica
Nazwa Wybrańcy
Liczba stron 528
Data premiery 13-01-2021
Wydawca Media Rodzina
Oprawa miękka
Tłumacz Urban Miłosz
ean 9788380089037
Numer wydania I
Rok wydania 2021
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Forma książka

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 3

„Wybrańcy zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą” jeśli ta część opisu nie zachęci was po sięgnięcia po tę książkę to nie wiem co to może zrobić!
Piątka zwykłych nastolatków którym udaje się pokonać niebezpieczeństwo i dzięki którym świat wraca do normalności. Dziesięć lat później pozostaje im już jedynie zainteresowanie dziennikarzy oraz wspomnienia które pomimo upływu lat wciąż do nich powracają. Historię poznajemy z perspektywy Sloane, która jest naprawdę ciekawą młodą kobietą, której, nawet pomimo trudnego charakteru, nie sposób nie polubić.
Jak można było się spodziewać nasi bohaterowie ponownie stają przed rzeczywistością która wywraca ich życie do góry nogami. Czy tym razem Wybrańcy również dadzą sobie radę? 
Interesująca fabuła, ciekawe wątki i powoli rozwijająca się historia która z każda strona wciągała mnie coraz bardziej. „Wybrańcy” łączą w sobie to co najlepsze w innych gatunkach. Magia fantasy, zmagania bohaterów znane z thrillerów, połączenie światów godne science fiction, a nawet znajdzie się tu kropla z romansu! Uważam że autorka umiejętnie prowadzi nas przez wszystkie wydarzenia dzięki czemu mamy okazję obserwować naprawdę niesamowitą przygodę! 
„Wybrańcy” to naprawdę dobrze napisana książka. Zaskakująca, oryginalna, nieprzewidywalnie i naprawdę godna polecenia! 
Ocena
Recenzja wg Adrianna / (Dodano 18.01.2021)
Zazwyczaj powieści kończą się na tym, że wybraniec wygrywa nad złem i wszystko kończy się szczęśliwie. Veronica Roth postanowiła pokazać jak wygląda ich życie po tym wszystkim. Piętnaście lat wcześniej piątka wybrańców musiała spełnić proroctwo i zgładzić Mrocznego, który niszczył wszystko dookoła. Akcja książki rozpoczyna się, gdy odbywają się 10 obchody rocznicy zgładzenia antagonisty. A każdy z wybrańców inaczej wszystko znosi. Przez tragedię, która wydarzyła się później bohaterowie ponownie zostają zaplątani w walkę. Tylko czy się zgodzą? Czy przeszłość pozwoli im pokonać strach i ponownie stanąć do walki? Czy ten rywal będzie gównie groźny jak poprzedni? Dlaczego nie mogą zaznać wreszcie spokoju?


Wiem, że są fani i przeciwnicy serii Niezgodna. Jednak dla mnie ta seria była świetna, a historia Tris i Cztery nawet po kilku latach dalej siedzi mi w pamięci. Pani Roth tym razem naprawdę mocno zaskakuje. Wydaje mi się, że jeszcze nie spotkała się z powieścią, która opisuje losy bohaterów po tym jak już uratują świat (nie liczę epilogów, tam kilka miesięcy później i malutki fragment). Autorka pokazuje tutaj wielu bohaterów i wiele różnych sposobów radzenia sobie ze wszystkim, jedne były lepsze inne gorsze, ale na pewno zrozumiałe.Jeżeli chodzi o bohaterów to nie chciałabym się za bardzo nad nimi rozwodzić, bo jest ich bardzo dużo i przez przypadek mogłabym coś zdradzić. Jednak przypadli mi do gustu, rozumiałam ich zachowania i nie działali mi na nerwy. Każde z nich przeżyło własny koszmar na jawie i teraz inaczej odreagowują to wszystko, co autorka świetnie ukazała. Każdy ma swoje demony, własne doświadczenie i podejście do nowej sytuacji. Nikt tutaj nie jest czarny lub biały, tutaj każdy ma swój odcień szarości.Książkę czyta się bardzo szybko i trudno się od niej oderwać. Akcja szybko nabiera tema i co chwila dowiadujemy się czegoś nowego. Do tego autorka zgrabnie w fabułę wplata, wątki z przeszłości, jakieś wycinki z gazet, dokumenty rządowe czy fragmenty pamiętnika. To dodawało ciekawy smaczek i szerszy obraz całej fabuły. No i pomysł na jaki wpadła autorka jest bardzo oryginalny, a o to naprawdę ciężko teraz!Także podsumowując ta powieść jest rewelacyjna! Porusza bardzo ciekawy wątek, ma wartką akcję, dobrze wykreowanych bohaterów i napisana jest tak, że nie chce się od niej oderwać. Jeśli szukacie książki, która Was nie zawiedzie, a sprawi, że zaczniecie zastanawiać się, jak naprawdę mogła wyglądać przyszłość bohaterów po jego przygodach, to serdecznie Wam ją polecam. Jedna z pierwszych gorących nowości nowego roku, a już podniosła wysoko poprzeczkę!
Ocena
Recenzja wg Miasto Książek / (Dodano 16.01.2021)
Przed dziesięcioma laty świat zmierzył się z realistycznym zagrożeniem zagłady. Potężny antagonista nazywany Mrocznym odebrał życie setkom tysięcy ludzi, aż w końcu na jego drodze stanęli oni – Wybrańcy. Piątka nastolatków obdarzonych szczególnymi cechami zdołała pokonać Mrocznego, wypełniając tym samym treść przepowiedni i ratując miliony istnień.

Po dziesięciu latach Wybrańcy wciąż zmagają się ze skutkami zdarzeń z przeszłości – dręczą ich koszmary, wspomnienia nie dają spokoju, a dostosowanie się do życia w blasku fleszy jest wyzwaniem, przed którym stają każdego dnia. Wydaje się, że świat wrócił do normalności, a echa istnienia Mrocznego toną w zgiełku codzienności. Co jednak stałoby się, gdyby pozorny spokój okazał się złudnym? Czy Wybrańcy byliby gotowi jeszcze raz zmierzyć się z wrogimi mocami, gdyby… Mroczny powrócił?

Sądzę, że nie pomyliłabym się, mówiąc, że dla wielu osób w moim wieku seria ,,Niezgodna" była początkiem fascynacji fantastyką młodzieżową. Pamiętam, jak zaczytywałam się w niej jeszcze na początku gimnazjum i zdołałam przekonać do tej serii nawet moją mamę, która nie za wiele wtedy miała wspólnego z tym gatunkiem. Kilka lat później przeczytałam również dylogię tej autorki, rozpoczynającą się ,,Naznaczonymi śmiercią", aby w końcu dotrzeć do ,,Wybrańców". Można powiedzieć, że znam twórczość Veroniki Roth od podszewki i do tej pory ani razu mnie nie zawiodła. Jednak czy ,,Wybrańcy" również okazali się lekturą równie zadowalającą?

Chcąc opisać ,,Wybrańców", pierwszym faktem, na jaki zwróciłabym uwagę, byłoby to, że jest to powieść-zagadka. W trakcie kilkudziesięciu początkowych stron czułam się, jakbym weszła do pokoju w samym środku toczącej się tam rozmowy i nie miała pojęcia, o czym mowa. Dopiero dłuższy czas przebywania w pokoju i podsuwane co jakiś czas wskazówki, co do kontekstu rozmowy, pozwoliły mi zorientować się w sytuacji. Bo tak to właśnie wygląda – zostajemy wrzuceni w wir akcji toczącej się 10 lat po pamiętnej walce Mrocznego z Wybrańcami i nie wiemy niczego na temat tego, jak ona wyglądała. Co więcej, nie są nam znane również jakiekolwiek fakty związane z tożsamością złoczyńcy, przeszłością bohaterów czy tego, dlaczego to właśnie oni musieli zmierzyć się z Mrocznym. Z biegiem czasu otrzymujemy wprawdzie skrawki informacji, ale nigdy nie jest to pełna porcja, zawsze w tle czai się niedopowiedzenie i zagadka. Czy to dobrze? Jak najbardziej. Nie lubię oczywistości, a tajemnice przyjmuję z otwartymi ramionami.

Ciekawym jest fakt, że część akcji poznajemy poprzez wycinki gazet, artykuły, eseje, wiersze i tajną dokumentację, które przeplatają się z regularnymi rozdziałami. Nie zawsze dotyczą one stricte wydarzeń z życia bohaterów, lecz czasem obracają się wokół elementów życia codziennego Chicago, jak i później miasta Cordus. Jest to doskonały zabieg dodający autentyczności światowi przedstawionemu w książce. Rzeczywistość, jaką podsuwa nam Veronica Roth, nie kończy się na piątce Wybrańców i ich walce ze złem, lecz wybiega dalej, aż do nowinek technologicznych, mody panującej w mieście, zdarzeń relacjonowanych w brukowcach czy aktualnych motywów występujących w poezji.

Jakby tej autentyczności było mało, autorka zadbała o niezwykle szczegółowe opisy miast Chicago i Cordus, w których ma miejsce akcja. Opisy te są wręcz mimetyczne, skupiają się na najmniejszych detalach, nie będąc jednocześnie nudnymi. Jako że świat książki pod wieloma względami odbiega od rzeczywistego, taki mimetyzm jest kluczowy w kwestii zrozumienia i poczucia klimatu powieści. A klimat ten, swoją drogą, rezonuje z kart książki naprawdę mocno i ciężko jest mu się oprzeć.

Słów kilka należy również poświęcić bohaterom. Choć Wybrańców jest piątka – Matt, Esther, Albie, Inez i Sloane – to właśnie ta ostatnia przewodzi narracji. Od początku widzimy ją jako twardą i niedostępną dziewczynę; jedną z tych, które rozbiłyby nos temu, kto krzywo by na nie spojrzał, mijając je na ulicy. Szybko okazuje się jednak, że jest to tylko poza, sposób na poradzenie sobie z traumą po porwaniu i niewoli, jakim Sloane została poddana przez Mrocznego. Usilnie starałam się znaleźć w tej bohaterce coś, z czym mogłabym się utożsamiać. Zrozumienie jej zajęło mi sporo czasu, ale gdy ostatecznie mi się to udało, znalazłam w niej więcej duszy i emocji, niż można by się spodziewać. Zdecydowanie nie jest to bohaterka jednoznacznie dobra -powiedziałabym nawet, że więcej jest w niej złych cech niż tych pozytywnych. Mimo to pod koniec powieści odkryłam, że kilka z tych cech z nią dzielę, więc już po czasie łatwiej było mi spojrzeć na nią przychylnym okiem.

Mówiąc o dobru i złu w ,,Wybrańcach", muszę wspomnieć o tym, co uznaję za dużą zaletę tej powieści – jest to cienka granica pomiędzy nimi dwoma. Mimo że początek książki sugeruje popularny motyw walki dobra ze złem, nie trzeba długo czekać, aby przekonać się, że sprawa ta nie jest tak czarno-biała, jak wydaje się być na pierwszy rzut oka. Prawdą jest, że te dwie strony ścierają się ze sobą w powieści nie raz, jednak każda z nich okazuje się mieć w sobie cząstkę tej drugiej. Dobro ma w sobie co najmniej kilka ziaren zła, a zło co najmniej kilka ziaren dobra. Jest to bardzo rozsądne odejście od schematu, które wzbudziło moje zadowolenie. Na dodatek dobro i zło wyznaczane przez Veronikę Roth nieustannie zmienia swoje położenie – ten, kogo uznawaliśmy za sprzymierzeńca, w mgnieniu oka może stać się wrogiem, i na odwrót. Zaskoczenie i suspens to mocne strony ,,Wybrańców".

Powieść Veroniki Roth pełna jest intrygujących motywów. Poza wspomnianą już walką dobra ze złem znajdziemy w niej złoczyńców i bohaterów, magię, równolegle istniejące światy i próbę poradzenia sobie z demonami przeszłości. Należy pamiętać jednak, że Wybrańcy nie są książką, która powala szalonym tempem akcji i nie daje chwili, aby złapać oddech. Przeciwnie – proces wciągania czytelnika w fabułę jest w tym przypadku raczej niespieszny, rozciągnięty na dobrych kilkadziesiąt stron. Zwroty akcji nie spadają nam na głowę z nieba, lecz subtelnie pojawiają się w dyskusjach czy obserwacjach bohaterów. Nie powinniście się jednak zrażać, bo to, że trzeba poświęcić więcej czasu, aby dać się porwać Wybrańcom, nie oznacza, że książka ta nie jest w tym skuteczna. Jest diabelnie skuteczna! Trzeba jedynie wziąć pod uwagę jej nieco spóźniony zapłon.

Czytając o elementach powieści, o których wspomniałam, mogliście pomyśleć sobie, że duża część z nich nie jest niczym nowym. I macie rację. Mimo to, możecie mieć pewność, że motywy te zostały w Wybrańcach wykorzystane w najlepszy możliwy sposób i przedstawione w najlepszej z możliwych wersji. Być może nie jest to najbardziej oryginalna historia pod słońcem, jednak całkowicie spełnia swoje zadanie, jeśli chodzi o bycie fascynującą i absorbującą lekturą.

Czy są tu więc jakieś wady? Tak, a dokładniej jedna. Będąc już daleko za połową książki, zaczęłam myśleć o tym, jak to dobrze, że znikąd nie zjawił się żaden niepotrzebny motyw romansowy… aż w końcu się zjawił. Dokładnie tak niepotrzebny, jak sobie wyobrażałam. Szczerze mówiąc, nie był on nawet całkowicie zły, nie wzdrygałam się na wspomnienie o nim, jednak nie jestem w stanie dostrzec żadnego celu jego wystąpienia w książce. To jest chyba najgorszy rodzaj wątków romansowych w powieściach – te, które pojawiają się tylko po to, aby być. Gdybym mogła, usunęłabym go z książki, zupełnie nic nie tracąc. Plusem jest jednak to, że wątek ten utrzymany został w tle i nie pojawiał się więcej razy, niż można by to uznać za znośne.

W krótkim podsumowaniu stwierdziłabym, że ,,Wybrańcy" to powieść, od której warto zacząć nowy rok 2021. Patrząc na to, jak wyglądał trwający jeszcze rok 2020, myślę, że każdemu z nas przyda się coś tak dobrego jak książka Veroniki Roth na początek. Jest to lektura, od której ani się nie obejrzycie, a nie będziecie się mogli oderwać. Jest to świat, który fascynuje złożonością i autentycznością. Są to zwroty akcji, intrygujące tajemnice i magia w nowoczesnym wydaniu. Ze szczerym sumieniem mogę Wam polecić ,,Wybrańców". Niech to będzie moja rekomendacja dla Was na nadchodzący rok.
Ocena
Recenzja wg Dominika / (Dodano 21.12.2020)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Wybrańcy

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
6,99 zł 8,99 zł
Stacje Orlen 6,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 7,99 zł 9,99 zł
Kurier 9,99 zł 12,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 4,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 4,99 zł
Kurier 0,00 zł 8,99 zł