Zabójczy pocisk

(okładka miękka, książki)
100/100
Liczba stron: 380
Data premiery: 09-05-2018
Wydawca: Skarpa Warszawska

Dostępność: Produkt niedostępny

Opis

Kupując tę książkę wspierasz Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom".

Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było! 15 kryminalnych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy.

"Zabójczy pocisk" funduje czytelnikowi wędrówkę po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Kto zabił, dlaczego, kiedy i czy z premedytacją? Jak wykluwa się zbrodnia?

Zbiór opowieści kryminalnych o różnych rodzajach zbrodni. I choć każda z nich mówi o konkretnym czasie i miejscu, dopowiada też kilka zdań prawdy o nas jako grzesznym i upadłym gatunku. Zapraszamy na upiorną podróż w głąb ludzkiej psychiki...

 • Rafał Bielski "Skąd się bierze zło?"
 • Łukasz Orbitowski "Stalowa. Baśń"
 • Remigiusz Mróz "Hakowy"
 • Jakub Małecki "Puch"
 • Joanna Opiat-Bojarska "Przeznaczenie"
 • Wojciech Chmielarz "Telefon"
 • Olga Rudnicka "Byle do lata"
 • Katarzyna Puzyńska "Wszędzie krew"
 • Marta Guzowska "Plan B"
 • Magdalena Knedler "Jadzia Markowska"
 • Bartosz Szczygielski "Sprawiedliwość dla wszystkich", "Zero, zero osiem"
 • Ryszard Ćwirlej "Kto się boi Czarnej Wołgi?"
 • Robert Małecki "Kosa"
 • Małgorzata Rogala "Córka Koryntu i prawiczek"
 • Marta Matyszczak "Trup, którego nie ma"
 • Tomasz Siekielski "Że cię nie opuszczę aż do śmierci"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Guzowska Marta, Chmielarz Wojciech, Mróz Remigiusz, Puzyńska Katarzyna
Nazwa Zabójczy pocisk
Liczba stron 380
Data premiery 09-05-2018
Wydawca Skarpa Warszawska
Oprawa miękka
ean 9788363842765
Numer wydania I
Rok wydania 2018
Język wydania polski
Język oryginału polski
Forma książka
Gabaryt mały

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 3

Przede wszystkim do sięgnięcie po tę książkę skłonił mnie fakt, że kupując ją wspieramy Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom". Następnie nie ma na polskim rynku czytelniczym takiej pozycji, gdzie znaleźlibyśmy najlepszych polskich pisarzy, a ta właśnie taka jest. Piętnastu pisarzy i piętnaście doskonałych spraw kryminalnych. Ich autorami sa między innymi Remigiusz Mróz, Ryszard Ćwirlej, Rafał Bielski, Joanna Opiat-Bojarska czy Wojciech Chmielarz. Ja lubię taką czytać takie krótkie historie. Od razu wiem, że za chwilę poznam zakończenie. Dla mnie jedna z lepszych książek, jakie czytałam.
Ocena
Recenzja wg Doskonała lektura! / (Dodano 10.12.2018)
Pamiętasz tą piękną scenę, kiedy Harry w "Zakonie Feniksa" rozmawiał z Syriuszem o tym, że właściwie nie wie czy jest dobry, czy zły? Syriusz odpowiedział mu wtedy, że w każdym człowieku jest tyle samo zła co dobra i tylko od nas zależy, którą ścieżką pójdziemy. W antologii "Zabójczy pocisk", prawdziwie kryminalnej podróży po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiego umysłu, czołówka polskich autorów udowadnia, że zbrodnia ma niejedno oblicze. To spotkanie z twórczością prawdziwych wirtuozów tego gatunku, takich jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Puzyńska, ale także mroczne historie spod piór autorów, których wcześniej nie znałam w parze ze zbrodnią, jak chociażby Jakuba Małeckiego czy Magdaleny Knedler. Aż piętnastu autorów podjęło się zadania podróży wgłąb ludzkiej psychiki po to, by z własnej perspektywy przedstawić narodziny zbrodni, zarówno tej kiełkującej wraz z nienawiścią i gniewem przez wiele lat, jak i takiej, która jest efektem chwilowych emocji i decyzji podjętych w mgnieniu oka. W "Zabójczym pocisku" autorzy inspirowali się także autentycznymi historiami, jak chociażby w opowiadaniu Remigiusza Mroza "Hakowy", w którym z charakterystyczną dla siebie niemal analityczną dokładnością przedstawił opowieść inspirowaną zbrodnią Piotra S., który w 2005 roku został skazany za morderstwo Danuty F. Jak jego obrzydliwy czyn wyszedł na jaw? Przez zbyt długi język...
Bardzo dużym zaskoczeniem było dla mnie opowiadanie Jakuba Małeckiego "Puch", w którym autor przeszedł samego siebie w opisaniu uczuć towarzyszącym mordercy w trakcie pozbawiania człowieka życia. Kiedy opisywał on obłąkańcze niemal szczęście i poczucie miłości do swojej ofiary, które opanowuje morderczynię w momencie, kiedy z oczu jej rywalki powoli ucieka życie, towarzyszyły mi nieprzyjemne dreszcze i niepokojące przeświadczenie, że przecież tacy ludzie istnieją i możemy mijać ich każdego dnia na ulicy...
Opowiadanie Olgi Rudnickiej "Byle do lata" wyróżniało się spośród innych tym, że mimo iż opowiadało o planowaniu morderstwa, w ostateczności kilka razy wywołało we mnie śmiech. Małżeństwo, jakich na świecie wiele i sfrustrowana kobieta rozczarowana swoim mężem w każdym niemal aspekcie, planująca zakończenie jego żywota praktycznie tuż pod jego nosem (a nawet z nim samym, choć on nie był tego świadomy) to historia tak kuriozalna, że wśród kryminalnych historii opisanych w "Zabójczym pocisku" była niemal jak czterolistna koniczyna - rzadko spotykana i jakże wyjątkowa.
Podobnie było w przypadku pierwszego opowiadania w całej książce i choć występ na otwarcie łatwy z pewnością nie jest, to Łukasz Orbitowski poradził sobie wybitnie. "Stalowa. Baśń" to prosta historia o prostych ludziach, całkowicie zwyczajnych. I tragiczny finał w myśl "ty masz wszystko, ja nie mam nic" doprowadził mnie do tego, że musiałam chwilowo przerwać lekturę i dać sobie odrobinę czasu. Emocje kierujące ludźmi są różne i przerażające jest to, do czego mogą doprowadzić...
Jednakże prawdziwą wisienką na torcie wśród tych wszystkich zaskakujących i, wierz mi, prawdziwie przerażających momentami historii było "...że cię nie opuszczę aż do śmierci..." Tomasza Sekielskiego. Tragiczna historia, która odzwierciedla sytuację wielu kobiet, nie tylko w naszym kraju. Kiedy to piękna, pozornie niezniszczalna miłość do drugiej osoby przeradza się w życie na własność pod jarzmem ciągłego upokorzenia i przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Kiedy to kobieta, uparcie wierząca w wieczność małżeństwa naiwnie wierzy, że jej oprawca, mający być dla niej opoką do końca życia, kiedyś się zmieni. Kiedy to słuchając wszystkich obelg z ust męża, jak i "dobrych rad" osób z najbliższego otoczenia zaczyna wierzyć, że to wszystko jej wina... A jednocześnie stara się chronić to, co dla niej najważniejsze i w całej tej sytuacji często cierpi równie mocno: niewinne dziecko. To opowiadanie jest perfekcyjnym zwieńczeniem całej książki, pozostawia czytelnika z poczuciem niepokoju i niemalże smutku. Bo dopiero wtedy do człowieka naprawdę dociera, że zbrodnia często jest... bardzo blisko. Warto w tym momencie wspomnieć, że zakup "Zabójczego pocisku" wspiera fundację "Pomoc kobietom i dzieciom".
Wielbiciele mrocznych historii, a także klasycznych kryminałów, macie przez sobą prawdziwą perełkę gatunku, mroczną i pełną emocji, która pozostawi was z niepokojem i skomplikowanymi przemyśleniami. Ci, którzy chcecie spróbować, ale nie wiecie, od czego w tym gatunku zacząć, macie tutaj przegląd twórczości najlepszych z najlepszych w naszym kraju. Zbrodnia nie bez powodu fascynuje ludzi od zawsze. Oni pokażą Ci, dlaczego tak jest.
A Ty? "O czym pomyślisz, jeśli zaraz umrzesz?" [R. Małecki - "Kosa"]
Ocena
Recenzja wg Monika / (Dodano 18.08.2018)
Opis fabułyZabójczy pocisk jest zbiorem opowiadań publikowanych w magazynie kryminalnym Pocisk przez polskich autorów kryminałów na przestrzeni ostatnich lat. 16 zbrodni, 16 historii - w krótkich tekstach literackich pisarze zagłębiają się w meandry ludzkiej psychiki, opisując, do czego może posunąć się człowiek. Czy jako upadły gatunek mamy szanse na odkupienie? A może jesteśmy z góry skazani na potępienie i zbrodnię?OpiniaTen zbiór opowiadań zaintrygował mnie głównie ze względu na nieczytany przeze mnie tekst Remigiusza Mroza. Okazało się jednak, że nie samym Mrozem człowiek żyje, a Zabójczy pocisk stanowi bardzo dobrą próbkę prozy innych polskich autorów. W dodatku czyta się go ekspresowo, ponieważ nie traci się wątku i jest to genialne rozwiązanie na krótszą podróż, np. autobusem do pracy czy szkoły. A za dostarczenie mi dreszczyku emocji i świetnej zabawy w trakcie lektury dziękuję Livro.pl.

Każdy z autorów narzucił swojemu opowiadaniu własny styl, narrację i rodzaj przestępstwa - to właśnie zbrodnia jest elementem łączącym wszystkie 16 tekstów (nie 15 jak mówi okładka, ponieważ możemy tu znaleźć aż 2 opowiadania Bartosza Szczygielskiego). Zazwyczaj dotyczą one morderstw, ale pisarze mieli tutaj pełną dowolność. Nie wiem, jak dokładnie zostały zebrane opowiadania, ale podejrzewam, że skompletowano teksty, które już ukazały się w numerach Pocisku.

Tak jak w przypadku tematyki, autorzy mogli zaszaleć z kreacją bohaterów. To właśnie oni - ludzie - stanowią najważniejszy czynnik w popełnieniu zbrodni. W opowiadaniach można poznać nie tylko dokładny przebieg zbrodni, ale uświadomić sobie jak, a właściwie dlaczego do niej doszło. 16 sposobów, 16 różnych motywów i 16 zbrodni opisanych przez 15 różnych ludzi łączy się w tym zbiorze w niepokojący obraz pracy ludzkiego mózgu. Czy naprawdę w naszych głowach mogą dziać się takie rzeczy?

Autorzy umieścili swoje opowiadania w rozstrzelonym spektrum gatunkowym, dzięki czemu czytelnik na pewno nie będzie się nudził. Większość tekstów przyprawia go o ciarki na plecach, a otwarte zakończenie nie pozostawia wiele wyobraźni - jest ona tak pobudzona, że tworzy czasem najczarniejsze scenariusze. Często brakuje tutaj typowej intrygi kryminalnej, ale już we wstępie redaktor magazynu Pocisk zaznaczył, że ta antologia ma na celu zagłębienie się w ludzką psychikę i pokazanie, jak zniszczonym i upadłym gatunkiem jesteśmy. I nic nie da się w tym faktem zrobić, ponieważ taki właśnie jest człowiek. Daje się ponieść emocjom i pragnieniom, ale nie zawsze uchodzi mu to na sucho. Często nie chodzi o zemstę czy obronę, ale zaspokojenie głęboko drzemiących w nas żądzy, którym ulegamy. Właśnie takie przedstawienie człowieka sprawia, że opowiadania w Zabójczym pocisku są opowiadaniami kryminalnymi, noszącymi znamiona thrilleru psychologicznego.

Każdy z tekstów ma w sobie coś charakterystycznego i patrząc na tytuły jest się w stanie mniej więcej przywołać treść utworów, które się pod nimi kryją. Chciałabym jednak przedstawić kilka opowiadań, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Jednym z nich jest oczywiście tekst Remigiusza Mroza, który zaskakuje zakończeniem i rozwikłaniem zagadki. Przez cały czas lektury towarzyszy nam niepokój, ponieważ nie wiemy, do czego tak naprawdę zmierza autor. Prawda okazuje się jednak o wiele trudniejsza i brutalniejsza do zrozumienia niż ktokolwiek by przypuszczał. Marta Matyszczak zabrała natomiast czytelnika w moje rodzinne strony, opisując całą historię oczami... psa! Właśnie tutaj możemy próbować rozwikłać zagadkę kryminalną z bohaterami oraz wybuchać śmiechem dzięki niepowtarzalnej atmosferze chorzowskich familoków. A skoro o śmiechu mowa... Olga Rudnicka zasługuje na wyróżnienie jak autorka najzabawniejszego opowiadania w całym zbiorze. Mam nadzieję, że jej zupełnie inny obraz starego dobrego małżeństwa nie zainspiruje nikogo do takiego morderstwa... W klimacie niedawno czytanej przeze mnie Nieodnalezionej pojawiło się tu opowiadanie Tomasza Sekielskiego, opisujące realia przemocy domowej i nieustannej kontroli. Skojarzenie nasunęło się samo, a styl autora jest dość podobny do tego z wspomnianej przeze mnie powieści. Ostatni tekst, który zasługuje moim zdaniem na wyróżnienie to Plan B Marty Guzowskiej - autorka poszła o krok dalej, wyszła za granice naszego państwa i przedstawiła wstęp do swojej książki. Poczułam na tyle zaintrygowana, że prędzej czy później (raczej później) przeczytam Regułę nr 1.

Każde z opowiadań zostało inaczej nacechowane stylistycznie. Raz mamy bowiem gwarę, a innym razem tekst pełen retrospekcji, podczas gdy inny przepełniony jest komizmem. Nie sposób określić, co łączy te opowiadania, oprócz zbrodni, ale dzięki temu każde z nich jest wyjątkowe i zapada w pamięć.

Okładka jest wspaniała, pasująca do tytułu i intrygująca. Trochę gorzej ma się jednak sprawa z korektą - zdarzyło się kilka literówek lub nieuzgodnionych rodzajów przymiotnika z rzeczownikiem. Nie wiem, czy wynikło to tylko w książce, czy także wcześniej, podczas publikacji tekstów w magazynie, ale korekta i tak powinna być bardziej czujna. Na uwagę zasługuje też to, że kupując książkę wspiera się fundację Pomoc Kobietom i Dzieciom.

Polecam ten zbiór wszystkim, szukającym wakacyjnych wrażeń. Jeśli chcecie sięgnąć po coś lekkiego i krótkiego, co jednocześnie zostawia sporo do przemyślenia, sięgajcie po Zabójczy pocisk bez wahania!
Ocena
Recenzja wg Ines de Castro / (Dodano 30.06.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Zabójczy pocisk

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
 • Limit znaków:

Dostawa

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Koszty dostawy:

Zamówienie do 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 8,99 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce
7,99 zł 9,99 zł
Stacje Orlen 7,99 zł -
Sklepy Żabka 7,99 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 8,99 zł 10,99 zł
Kurier 10,99 zł 13,99 zł

Zamówienie powyżej 199 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -
Poczta Polska Odbiór w placówce 0,00 zł 5,99 zł
Stacje Orlen 0,00 zł -
Sklepy Żabka 0,00 zł -
Poczta Polska Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 9,99 zł