Zapiski dyletanta

(okładka twarda, książki)
Liczba stron: 208
Data premiery: 22-08-2018
Wydawca: Wydawnictwo Mg

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
34,90 zł
Special Price 22,49 zł
- +
LUB

Opis

"Zapiski dyletanta" to notatki niebywale inteligentnego i spostrzegawczego człowieka. Zaczynają się od zdania: Do Ameryki przybyłem drogą morską, co przez wiele osób było kwestionowane jako trik reklamowy, a jednak Tyrmand rzeczywiście do Ameryki przypłynął. W jego archiwum w Instytucie Hoovera do dziś zachował się bilet na statek.

Tyrmand miał niebywałą zdolność przerabiania swojego życia na literaturę. Dziennik 1954 oraz Życie towarzyskie i uczuciowe mistrzowsko opisywały jest losy w PRL, Filip przedstawiał pobyt podczas wojny we Frankfurcie. Zapiski dyletanta opowiadają o Ameryce, jaką zobaczył po ucieczce z Polski. Są dowcipne, błyskotliwe, erudycyjne i z początku pełne zachwytu nad Ameryką. Wkrótce jednak pisarz zaczął dostrzegać, że Amerykanie, szczególnie intelektualiści, niczym rozpieszczone dzieci, nie doceniają dobrodziejstw demokracji, w jakiej żyją. Przyzwyczajeni korzystać pełnymi garściami z wolności, nie wierząc, że mogą ją stracić, łatwo ulegają fascynacji utopijnymi ideami, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie te kryją.

Lektura Zapisków dyletanta okazuje się niestety dziś równie aktualna jak niegdyś, przy czym niekoniecznie twierdzenia autora należy odnosić tylko do Ameryki.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dodatkowe informacje

Autor Tyrmand Leopold
Nazwa Zapiski dyletanta
Liczba stron 208
Data premiery 22-08-2018
Wydawca Wydawnictwo Mg
Oprawa twarda
ean 9788377794968
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2018
Forma książka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Zapiski dyletanta

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 4,99 zł 7,99 zł
Kurier 8,99 zł 10,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 7,99 zł -

Zamówienie powyżej 149 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Pocztex Kurier 48 0,00 zł 5,99 zł
Kurier 0,00 zł 5,99 zł
Paczkomaty Inpost 24/7 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Leopold Tyrmand pojawił się na świecie 16 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 roku w amerykańskiej miejscowości Fort Myers. Polski publicysta o żydowskim pochodzeniu, eseista, prozaik, krytyk muzyczny i popularyzator jazzu w Polsce. Zamiłowanie do tego gatunku obudziło się w nim podczas studiów na wydziale architektury paryskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Tyrmand w czasie II wojny światowej podejmował różne prace, m.in. w charakterze tłumacza, kelnera, marynarza czy robotnika kolejowego. Angażował się jednocześnie w działalność konspiracyjną, na skutek czego został aresztowany przez NKWD. Po zakończeniu wojny był dziennikarzem Agencji Prasowo-Informacyjnej, a następnie zaczął publikować w czasopiśmie „Przekrój”. Artykuły jego autorstwa ukazywały się również na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Expressu Wieczornego”, „Rzeczypospolitej”, „Ruchu muzycznego” czy czasopisma „Dziś i jutro”. Leopold Tyrmand podjął stałą współpracę z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Pisał m.in. recenzje muzyczne i teatralne, a także komentował wydarzenia sportowe. Był także pracownikiem Polskiego Radia. Podczas pobytu na emigracji w USA publikował m.in. w czasopiśmie „The New Yorker” oraz wykładał na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku. Pierwszą wydaną przez Tyrmanda książką był zbiór opowiadań pt. „Hotel Ansgar”, opublikowany w 1947 roku. Do najważniejszych książek Leopolda Tyrmanda należą takie tytuły jak „Dziennik 1954”, „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „U brzegów jazzu”. Leopold Tyrmand w swojej twórczości ukazuje się jako zagorzały przeciwnik komunizmu. Z charakterystycznym dla siebie sarkazmem wyśmiewa sowiecką ideologię, a zwłaszcza jej społeczno-kulturowe przejawy. Ukazuje konformizm i służalczość polskich przedstawicieli inteligencji twórczej wobec komunistów. Krytykuje znane postaci ze świata kultury oraz broni konserwatywnych wartości. Autor ukazuje również obraz powojennej Warszawy, zwracając uwagę na jej moralną deprywację i kryminalny półświatek. Pisarz dał się poznać ze swojej bezkompromisowości, soczystych opisów oraz barwnej narracji.