Informacja o postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Mając na uwadze troskę o środowisko, jak również dbając o ułatwienie Państwu zrealizowanie obowiązku postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, informujemy, że:

Posiadacz zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych jest obowiązany do przekazania go zbierającemu zużyty sprzęt lub podmiotowi uprawnionemu do zbierania zużytego sprzętu.

Empik zapewnia bezpłatny odbiór zużytego sprzętu w punkcie sprzedaży o ile zużyty sprzęt jest kompletny oraz tego samego rodzaju i będzie pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.

Empik zapewnia bezpłatny odbiór zużytego sprzętu w miejscu dostawy nowego sprzętu o ile zużyty sprzęt jest kompletny oraz tego samego rodzaju i będzie pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony, tj. według zasady „jeden za jeden”, np. latarka za latarkę. Listę salonów, w których można pozostawić zużyty sprzęt (według zasady "jeden za jeden"), znajdziesz tutaj: Lista salonów Empik.

Za niekompletny zużyty sprzęt uważa się zużyty sprzęt, który nie zawiera istotnych, z uwagi na przeznaczenie sprzętu do jakiego został zaprojektowany, części składowych, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych, stanowiących część sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt, w dniu wprowadzenia do obrotu tego sprzętu.

Zużyty sprzęt można również pozostawić w punktach odbioru zorganizowanych przez gminę – wykaz punktów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Gminy lub w siedzibie Urzędu Gminy właściwego dla danej miejscowości.

Przykładowe punkty, w których można pozostawić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny:

  1. ul. Zawodzie 16, 02-981 Warszawa
  2. ul. Płytowa 1, 03-046 Warszawa

Jeżeli na opakowaniu lub sprzęcie znajduje się symbol przekreślonego kontenera na odpady, oznacza to, że zużyty sprzęt należy gromadzić selektywnie, a nie łącznie z odpadami komunalnymi.

Selektywne gromadzenie zużytego sprzętu przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji składników niebezpiecznych zawartych w sprzęcie.

Empik odmówi odbioru sprzętu, który jest niekompletny, jak również stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia. W takim przypadku posiadacz zużytego sprzętu powinien przekazać go do zbierającego zużyty sprzęt lub prowadzącego zakład przetwarzania.

Zgodnie z art. 35. Ustawy o zużytym sprzęcie: Zakazuje się zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu podmiotowi niebędącemu:1) dystrybutorem prowadzącym jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977, z późn. zm.), wynoszącej co najmniej 400 m2 poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych; 2) prowadzącym zakład przetwarzania; 3) odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub prowadzącym punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399).

Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym: Dystrybutor obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany. Dystrybutor, dostarczając nabywcy sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony. Dystrybutor prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynoszącej co najmniej 400 m2 poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, jest obowiązany do nieodpłatnego przyjęcia w tej jednostce lub w jej bezpośredniej bliskości zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności zakupu nowego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych.

Odbiór sprzętu dotyczy wyłącznie zamówień realizowanych przez empik.

Dodatkowe informacje dotyczące substancji niebezpiecznych w sprzętach elektrycznych i elektronicznych:

  • Rtęć – znajdująca się w świetlówkach, a także monitorach i telewizorach – powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów; ma właściwości rakotwórcze;
  • Kadm - zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych, zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, może wywołać zmiany nowotworowe,
  • Związki bromu - zawarte są w komputerach, powodują problemy neurologiczne oraz schorzenia układu rozrodczego;
  • Freony – zawarte w klimatyzatorach i lodówkach, szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej;
  • PCB - pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, powoduje m.in. uszkodzenia wątroby, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne;
  • Azbest - używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne, powoduje wiele chorób, np. pylicę azbestową i raka płuc.