Poszerz swoją wiedzę dzięki książkom o epokach literackich

Zapewne z zajęć szkolnych pamiętasz mozolną naukę wszystkich epok, których cechy nie sposób spamiętać w jeden dzień. Z humanistyki się jednak nie wyrasta – jeśli szukasz czegoś, co pozwoli Ci nadrobić materiał lub zwyczajnie chcesz sobie przypomnieć, co i jak, książka o epokach literackich odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zagadnienia poruszane w ramach tych dzieł stanowią wiarygodne źródło wartościowej wiedzy.

Epoki literackie – książki mitologiczne

Każda szkoła rozpoczynała się od krótkiego przypomnienia mitologii i innych dzieł starożytności. Stają się one niezwykle istotne w perspektywie czasu – wpływ na ich powstanie miały bowiem historyczne uwarunkowania, które poznajemy wraz ze zgłębianiem literatury. Ważną ich częścią są też metafory i symbole, które stymulują mózg do kreatywnego myślenia, a które posiada każda książka. Epoki literackie, do których powrócimy we współczesnych opracowaniach, z pewnością zachwycą nas swoimi nowo odkrytymi walorami.

Zanim jednak sięgniesz po Iliadę i Odyseję, wybierz książkę „Homer i jego czasy”. W dziele tym autorka przybliża kulturę i historię leżącą u podstaw współczesnej cywilizacji. Dzieło stanowi dobre rozpoczęcie wędrówki, w której poznamy kolejne epoki literackie. Książka „Psychologia mitów greckich. Prawda symboli i archetypów” również może okazać się pomocna – symbole są w tym dziele na nowo odczytywane i analizowane pod kątem psychologicznym. Umożliwia to szersze spojrzenie na to, z czym musi się zmierzyć człowiek w każdej epoce.

Jakie epoki warto poznać?

Uzupełnieniem naszej wiedzy z innych czasów może być „Romantyzm. Nowe spojrzenie”, która świetnie przedstawia mniej podręcznikową wersję tego, jak warto interpretować literaturę romantyczną. Niemniej wartymi uwagi są „Oświecenie” i „Renesans” - syntezy zawarte w tych lekturach stanowią dobry początek, by zgłębić cechy, którymi wyróżniają się niniejsze epoki literackie. Książki te z pewnością pozwolą na zbudowanie sobie w głowie kompletnego obrazu obu epok literackich.

1-60 z 66

Strona:
  1. 1
  2. 2

1-60 z 66

Strona:
  1. 1
  2. 2