Jakie żarówki wybrać?

Bez względu na to, czy jesteś młodym kierowcą, czy doświadczonym, możesz wybierać żarówki do auta po raz pierwszy – bo dotychczas zajmował się tym np. serwis. Jeśli chcesz tym razem zająć się wymianą samodzielnie, z całą pewnością musisz poznać rodzaje żarówek samochodowych; a przynajmniej te najbardziej popularne. Dzięki temu łatwiej będzie ci wybrać model odpowiedni dla twojego auta (i typu oświetlenia).

Przed przejściem do ich omówienia warto jednak zaznaczyć, że poszukiwania zawsze należy rozpocząć od przestudiowania potrzeb swojego samochodu. Co to oznacza? Sprawdzenie w instrukcji pojazdu, jaki typ żarówki będzie odpowiedni dla danego rodzaju lamp. Elementy te różnią się bowiem między innymi sposobem montażu; źle wybranej żarówki nie da się użyć. Inna powinna być zastosowana w przypadku reflektorów głównych, inna do lamp bocznych, a inna przy kierunkowskazach. I nawet pomimo podzielenia żarówek według przeznaczenia, użytkownik będzie miał do wyboru co najmniej kilka ich rodzajów.

żarówki samochodowe philips

Jakie są rodzaje żarówek samochodowych?

Jako że na podział ten składa się wiele gałęzi, warto wskazać najbardziej popularne typy żarówek z każdego „gatunku”. To więc:

  • Żarówki halogenowe (z symbolem H):

Symbol

Moc

(Watty)

Wydajność

(lumeny)

Trwałość

(godziny)

Przeznaczenie

(rodzaj lampy)

H1

55 W

1550 lm

330-550 h

drogowe, mijania

H2

55-70 W

1800 lm

250-300h

drogowe, mijania, przeciwmgielne

H3

55 W

1450 lm

300-650 h

drogowe, mijania, przeciwmgielne

H4

55 W

1000 lm

350-700 h

dwa żarniki: drogowe i mijania

lub drogowe i przeciwmgielne

H7

55 W

1500 lm

330-550 h

drogowe, mijania

HB4

(ulepszone H7)

51 W

1095 lm

330-550 h

drogowe, mijania

 

  • Żarówki ksenonowe (z symbolem D):

Symbol

Moc

(Watty)

Wydajność

(lumeny)

Trwałość

(godziny)

Przeznaczenie

(rodzaj lampy)

D2S

35 W

3000 lm

2000-25000 h

drogowe

D2R

35 W

3000 lm

2000-25000 h

drogowe

D1R

35 W

3000 lm

2000-25000 h

drogowe

 

Przeglądając ofertę motoryzacyjną niewątpliwie trafisz także na żarówki z symbolem P, W lub R. Tutaj najważniejsze będzie ich przeznaczenie:

Symbol

(zawierający

także moc)

Przeznaczenie

(rodzaj lampy)

P21W

kierunkowskazy, przeciwmgielne tylne, cofania, stopu, dzienne

PY21W

kierunkowskazy przezroczyste, przeciwmgielne tylne, stopu

P21/5W

dzienne, przednie pozycyjne, stopu

W2/3W

dodatkowe trzecie światło stopu

W5W

kierunkowskazy, boczne, obrysowe, dodatkowe, pozycyjne

W16W

kierunkowskazy, stopu

W21W

kierunkowskazy, cofania, stopu, dzienne, przeciwmgielne tylne

HP24W

dzienne

R2 45/40W

drogowe, mijania

R5W

kierunkowskazy, boczne, cofania, tablicy rejestracyjnej, pozycyjne

C5W

tablicy rejestracyjnej, wnętrza samochodu

 

W ich wyborze najważniejsze będzie zweryfikowanie, który typ żarówek jest aktualnie wykorzystywany przy danej lampie. Biorąc na przykład kierunkowe, jak widać w powyższej tabeli, użytkownik może mieć do wyboru (teoretycznie) cztery różne rodzaje żarówek. Jeśli jednak aktualnie w pojeździe zamontowane są konkretnie R5W, to te należy zakupić przy wymianie. W przypadku braku dostępu do instrukcji auta, rodzaj żarówek można sprawdzić po zdemontowaniu niedziałających; na obudowie będą miały wybity symbol.

Podsumowując ten punkt: o tym, jaka żarówka będzie potrzebna do danego samochodu, decyduje przede wszystkim sam pojazd i rodzaj lampy. Pamiętaj więc, by zawsze sprawdzić jej aktualny typ i według niego szukać nowej.

Żarówki Narva samochodowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówek samochodowych?

Ustaliłeś typ żarówki, który powinieneś wybrać, według niego filtrujesz wyniki – i wciąż otrzymujesz ich co najmniej kilka. Na co patrzeć w kolejnym kroku wyboru odpowiedniego produktu?

Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na liczbę Kelwinów (K). To parametr, który określa temperaturę barwową. Od niego zależy, czy emitowane światło będzie ciepłe (w żółtym odcieniu), czy zimne (bliższe niebieskiemu). Im więcej Kelwinów – tym cieplejsze, im mniej – tym chłodniejsze.

Warto także zweryfikować trwałość żarówek. W przypadku halogenowych i ksenonowych wskazaliśmy średnią wytrzymałość, nietrudno jednak zauważyć, że różnica między dolną a górną granicą była momentami bardzo duża (jak 350-700 h w przypadku H4). Dobrze więc zwrócić uwagę na to, jaki czas pracy wskazuje producent.

Żarówki LED Philips do auta

Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

To bardzo ogólne pytanie, na które odpowiedź uzależniona będzie od rocznika pojazdu, jego rodzaju i lampy, w której chce się wymienić żarówkę. Najczęściej pada jednak w przypadku reflektorów – i to je weźmiemy na przykład.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by wymieniać żarówki parami. Jeśli przepaliła się w lewym reflektorze, a prawy jeszcze działa, to, tak czy inaczej, w najbliższym czasie i ta prawa „padnie”. Lepiej więc nie dokładać sobie pracy na kolejne dni i zawczasu wymienić obie.

Samo dostanie się do wnętrza reflektora może być w wielu modelach samochodów kłopotliwe. Zwłaszcza w przypadku nowszych aut bardzo często konieczne jest zdemontowanie zderzaka, całego reflektora albo nawet osłony silnika. Starsze samochody mogą dawać możliwość zajrzenia do żarówki po samym uniesieniu maski oraz zdjęciu plastikowej osłony przeciwpyłowej.

Elementem wspólnym dla odpowiedzi na pytanie jak wymienić żarówkę w samochodzie, bez względu na wiek samochodu, będzie konieczność odpięcia złącza elektrycznego ze źródła światła. Dalej proces uzależniony jest od rodzaju lampy:

  • mijania – należy wyjąć żarówkę z zatrzasku albo odbezpieczyć metalową zawleczkę, przyciskając ją i przekręcając,
  • pozycyjne lub kierunkowskazów – należy po prostu wykręcić żarówkę.

Sam montaż także będzie różny dla danego typu lampy. Czasami wystarczy po prostu wkręcenie żarówki, czasami jej delikatne wciśnięcie w zatrzaski – w taki sposób, by ich nie odkształcić. Tym, co pozostaje niezmienne, jest sposób transportowania żarówki. Należy pamiętać o tym, by nie dotykać palcami bańki (szkła). Pozostawią one odciski, które pod wpływem temperatury uruchomionej żarówki zmatowią szkło, tym samym skracając jej żywotność.

Choć niektóre samochody mogą więc wymagać wymiany żarówki u mechanika ze względu na utrudniony dostęp do reflektorów, to czasami czynność tę można wykonać samodzielnie. Jeśli chcesz sprawdzić bez zaglądania do samochodu, czy w twoim przypadku warto w ogóle zaczynać, możesz wpisać markę, model i rocznik pojazdu w wyszukiwarkę z zapytaniem o proces wymiany żarówki. Wówczas dowiesz się, czy poradzisz sobie sam, czy lepiej zapłacić za usługę w serwisie.

LED PHilips

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje. Sprawdź również naszą ofertę elektroniki dla zmotoryzowanych!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com