Gdzie szukać oznaczeń na felgach?

Zanim zinterpretujemy oznaczenia, zamieszczone na feldze, musimy je najpierw odszukać. Wbrew pozorom może nie być to łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z używanym kompletem felg. W takiej sytuacji oznaczenia mogą być pokryte warstwą brudu czy innego typu nalotem. Gdzie ich szukać? Niestety w tym przypadku nie ma żadnej reguły, gdyż przepisy nie regulują miejsca na felgach, w którym producenci mają umieszczać oznaczenia.

W przypadku felg aluminiowych, ze względu na to, że strona frontowa musi prezentować się efektownie, oznaczenia zwykle umieszczane są na wewnętrznej stronie obręczy. W pierwszej kolejności powinniśmy szukać ich na ramionach felgi. Jeżeli ich tam nie znajdziemy, do sprawdzenia pozostaje nam środek felgi, w okolicy otworu na dekielek.

Felgi stalowe są zwykle produkowane z myślą o wykorzystaniu plastikowych kołpaków, dlatego też w ich przypadku zdarza się grawerowanie oznaczeń na zewnętrznej stronie obręczy. Także to nie jest jednak regułą – oznaczenia równie dobrze możemy znaleźć na stronie wewnętrznej, podobnie jak w przypadku alufelg. Zależy to od standardów konkretnego producenta.
 

Oznaczenia felg felgi do audi
 

Najważniejsze oznaczenia felg

Podstawowym kodem, który znajdziemy na feldze jest ten, z którego odczytamy parametry takie jak jej szerokość, średnica czy profil przekroju. Aby zobrazować jego wygląd najłatwiej posłużyć się przykładem:

6.5Jx16H2 ET35.

  • Pierwsze cyfry kodu felgi zawsze oznaczają jej szerokość. To jeden z najważniejszych parametrów, który wykorzystuje się m.in. przy doborze felg do opon. Szerokość jest podawana w calach. W naszym przypadku felga ma 6,5 cala. Jeżeli zatem do treści naszego artykułu skierowało Cię zapytanie „jak zmierzyć szerokość felgi?”, wiesz już, że tak naprawdę nie musisz wykonywać ręcznych pomiarów – wystarczy znaleźć odpowiednie oznaczenie.
  • Litera „J” występująca po pierwszych danych liczbowych to tzw. profil kołnierza felgi. Brzmi to co prawda nieco enigmatycznie, wystarczy jednak wiedzieć, że różne litery oznaczają dopasowanie felgi do konkretnego typu pojazdów. Litera „J” oznacza po prostu przeznaczenie do aut osobowych. Na felgach do motocykli czy skuterów znajdziemy w tym miejscu literę „A”, lub „D”, natomiast obręcze przeznaczone do ciężarówek mogą być oznaczane literami „A”, „D”, „G” lub „H” – w zależności od konkretnych wersji pojazdów.
  • Mały znak „x” oddziela pierwsze dane od kolejnych, a więc od średnicy felgi wyrażonej w calach. W przypadku naszego przykładu średnica wynosi 16 cali.
  • H2 to oznaczenie profilu przekroju felgi, najczęściej spotykanego w przypadku obręczy do samochodów osobowych. Na rynku funkcjonują jednak także felgi o innych profilach, które mogą być oznaczane kodami takimi jak: H, FH, FH2 czy EH2. Dlaczego felgi mają profilowane kształty? Celem jest wzmocnienie ich konstrukcji. W przypadku niektórych pojazdów lepiej sprawdzają się inne niż H2 wzory tzw. garbów konstrukcyjnych, odpowiedzialnych za sztywność materiału.
  • Pozostały parametr z naszego przykładu to kod ET. Poświęcimy mu osobny akapit.
     

Oznaczenia felg alufelgi bmw
 

Co to jest ET felgi?


Parametr ET felgi to tzw. odsadzenie, czyli odległość punktu stycznego felgi z piastą od osi symetrii felgi. Jak sprawdzić ET felgi? By to zrobić, należy zmierzyć dystans pomiędzy wspomnianym punktem a osią symetrii. Nie jest to zadanie proste, dlatego o wiele łatwiejszą metodą niż pomiar jest po prostu odszukanie oznaczenia i sprawdzenie zawartego w nim parametru ET.

Parametr ET felgi, w odróżnieniu od pozostałych, nie jest wyrażany w calach lecz w milimetrach. Jeżeli ET wynosi zero, płaszczyzna montażowa felgi pokrywa się idealnie z osią symetrii felgi. W przypadku naszego przykładu, oznaczenie ET35 wskazuje, że płaszczyzna jest wysunięta o 35 mm na zewnątrz osi. Istnieją felgi posiadające ujemną wartość ET. Oznacza to, że po zamontowaniu będą wsunięte w głąb nadkola dalej niż oś symetrii felgi.

Od ET zależy w dużej mierze to, czy koła pojazdu będą idealnie wpasowywać się w nadkola, wystawać z nich lub sprawiać wrażenie wsuniętych w karoserię. Warto pamiętać jednak, że na efekt ten wpływ ma nie tylko ET, ale również szerokość felgi. Wysuwanie kół poza obrys pojazdu jest charakterystyczne dla aut poddawanych tuningowi. Ten efektowny wizualnie manewr przekłada się jednak często na zaburzenie parametrów bezpieczeństwa pojazdu oraz szybsze zużycie opon.
 

Oznaczenia felg felgi stalowe
 

Rozstaw śrub w kołach – oznaczenie na feldze


Na felgach aluminiowych jak i stalowych grawerowany jest także kod, informujący o rozstawie śrub montażowych. Ten parametr jest niezwykle istotny dla dopasowania felg do konkretnego samochodu. Także tego kodu alfanumerycznego producenci nie umieszczają zawsze w tym samym miejscu na feldze – należy szukać go na ramionach lub blisko środka felgi, po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie.

Kod określany skrótem PCD (Pitch Circle Diameter) informuje nas, jaki rozstaw otworów montażowych na śruby posiada dana felga. Na tej podstawie możemy dopasować felgi do piast konkretnych samochodów. Skąd wziąć informację na temat rozstawu śrub w samochodzie? Najlepiej z instrukcji obsługi auta. Można jednak także sprawdzić powszechnie dostępne w Internecie tabele (korzystając z nich warto znać dokładne informacje o swoim samochodzie – model, wersję, rok produkcji itd.).
 

Oznaczenia felg felgi do toyoty
 

Jak wygląda kod PCD?

Składa się z cyfry, informującej o tym, ile jest otworów montażowych, od której za pomocą znaku „x” oddzielona jest liczba wskazująca na odległość pomiędzy otworami. Konkretnie liczba ta jest wyrażoną w milimetrach średnicą okręgu, na którym można by opisać otwory montażowe. Przykładowe, często spotykane rozstawy śrub w kołach to: 4x100, 5x114,3, 5x110 czy 5x112.
 

Oznaczenia felg felgi do Mercedesa
 

Inne oznaczenia felg – KBA, MAX LOAD


Na felgach mogą być wygrawerowane także inne, mniej istotne z punktu widzenia użytkownika kody. Przykładem jest numer KBA, który jest świadectwem dopuszczenia danej felgi do ruchu drogowego w Niemczech. Na obręczach znaleźć możemy także napis MAX LOAD poprzedzający liczbę. Wyraża ona nośność felgi w kilogramach. Na ten parametr powinni zwrócić uwagę posiadacze wyjątkowo ciężkich modeli samochodów. Zgodnie z przepisami nośność pojedynczej felgi nie może być niższa niż połowa nacisku generowanego przez cięższą z osi pojazdu. Zdecydowana większość felg dostępnych na rynku posiada wystarczającą nośność do zastosowania ich w samochodach osobowych o standardowej masie.
 

Oznaczenia felg felgi VW
 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com